Rekolekcje "Jak przeżywać liturgię" - świadectwo uczestników

W dniach od  22 do 24 marca tego roku uczestniczyliśmy w rekolekcjach tematycznych "Jak przeżywać liturgię" w Domu Rekolekcyjnym "Kana" w Czarnej Sędziszowskiej, usytuowanej malowniczo na obrzeżu lasów sosnowych w Diecezji Rzeszowskiej.
Rekolekcje prowadzili animatorzy Domowego Kościoła Renia i Jaromir Kwiatkowscy wraz z ks. Sławomirem Jeziorskim oraz fantastyczną diakonią  muzyczną. Diakonia muzyczna, poprzez dobór pieśni i jakość ich wykonania,  bardzo pomogła nam  przeżyć duchowo czas spotkania z Chrystusem.

Rekolekcje, dzięki konferencjom ks Sławomira Jeziorskiego, wzmocniły w nas duchowe i realne odnowienie. Ba, były wręcz eureką – odkryciem nowego spojrzenia  na poszczególne, niezauważane do tej pory przez nas ryty tak ważnych fragmentów Eucharystii.

Dobrze zorganizowany przez naszych animatorów z Oazy rodzin z Rzeszowa - Renię i Jaromira -   czas rekolekcji uwzględniał modlitwę, konferencje, Drogę Krzyżową, Eucharystię, spotkania w grupach,  adorację Najświętszego Sakramentu oraz Spowiedź św.  Czas Wielkiego Postu, w którym odbywały się te rekolekcje,  dodatkowo mobilizował nas do oczyszczenia, odnowy duchowej i rozpoznawania przeżywania liturgii w zupełnie nowym świetle.To był czas poznawania i  zrozumienia podstawowych kwestii liturgicznych. Kwestie w liturgii powtarzane od wielu lat  nie były przez nas rozumiane tak jak jest to w ich rzeczywistym przesłaniu i znaczeniu,  co w sposób niekonwencjonalny i zrozumiały  uzmysłowił  nam ks. Sławomir. Każda konferencja wyjaśniała nam nowe przestrzenie w istotnych fragmentach liturgii i pozwoliła nam inaczej spojrzeć na wiele symboli, a przede wszystkim inaczej przeżywać Eucharystię.

Mimo tego, że na co dzień tego nie zauważamy, podczas rekolekcji okazało się, że w naszym życiu są obecne liczne przejawy Bożej troski o nas, zainteresowania naszym dobrem i obdarowywania naszej rodziny Bożymi łaskami. Doświadczenia, które wynosimy z rekolekcji, uświadomiły nam, że mamy przed sobą jeszcze wiele rzeczy, nad którymi musimy pracować, które mamy rozpoznawać pod okiem kapłana. Ufamy, że modlitwa i pomoc Ducha Świętego wyda swoje owoce.

Jezus przygotował dla nas wszystkich wiele łask i dał nam poznać, jak bardzo nas umiłował. Po raz kolejny okazało się, że to On nas wezwał i wybrał, byśmy mogli przypomnieć sobie podstawowe prawdy naszej wiary, rozszerzyć wiedzę o teologii Eucharystii i zrozumieć, jak ważna w naszym życiu jest miłość i zaufanie. Wyjechaliśmy z Czarnej zachwyceni tym, jak bardzo udało nam się doświadczyć poczucia, że Pan Bóg nas poszukuje, tęskni za nami i chce, abyśmy do niego z własnej woli przychodzili …  i odchodzili z umocnieniem we wszelkich sprawach,  które podczas liturgii  powierzamy Panu. Podczas rekolekcji zrozumieliśmy, że wiele rzeczy, które pozornie w naszym życiu pozostają niezależne, są w rzeczywistości małymi częściami jednej dużej układanki.

Dla utrzymania dobrej kondycji uczestników rekolekcji w Czarnej Sędziszowskiej nie zabrakło także wspaniałych, smacznych, domowych posiłków w stołówce domu rekolekcyjnego, nad którą pieczę sprawowała Monika - najlepsza kucharka na świecie.

Serdecznie dziękujemy za ubogacające nas rekolekcje tematyczne „ Jak przezywać liturgię”.   Ks. Sławomirowi Jeziorskiemu dziękujemy za piękne konferencje, a organizatorom - Reni i Jaromirowi Kwiatkowskim - za wszystko, czego doświadczyliśmy na tych rekolekcjach. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom, którzy tworząc piękną atmosferę dali świadectwo, jak bardzo potrzeba nam takich właśnie rekolekcji.

Szczęść Boże !

Uczestnicy rekolekcji - Danuta i Wiesław Maciewiczowie

Diecezja Bielsko- Żywiecka,  Dekanat Oświęcimski