Niepodległościowy Bal Trzeźwości i Radości

5 listopada 2022 r. w Klubie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie odbył się Niepodległościowy Bal Trzeźwości i Radości, którego organizatorem było Diecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych Diecezji Rzeszowskiej. W programie spotkania zaplanowano m.in. wspólne wykonanie pieśni i piosenek oraz tańce nawiązujące do tradycji balów II Rzeczypospolitej. 

Wieczór balowy rozpoczął się wspólną modlitwą zainicjowaną przez duszpasterza diecezjalnego – ks. Grzegorza Kota. Na dobry początek zabrzmiał z nutą patriotyczną „Polonez” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Uczestnicy balu  w liczbie 60 osób zatańczyli elegancko i dostojnie historyczne figury taneczne. Nowością były zabawy integracyjne nawiązujące do tradycyjnych tańców etnicznych. Poprowadziła tę część żywiołowo i z empatią choreografka Marta Berdel. W przerwach pomiędzy tańcami śpiewaliśmy wspólnie pieśni patriotyczne, jak też piosenki żołnierskie z różnych okresów historii Państwa Polskiego. W repertuarze znalazły się też piosenki biesiadne. W tym celu wydrukowano tematyczne śpiewniki.

Celem spotkania było przede wszystkim promowanie Nowej Kultury – zabawy bez alkoholu, z akcentem patriotycznym, albowiem trzeźwość i niepodległość idą w parze. Jako niespodzianka wystąpili młodzi tancerze Katarzyna i Vlad z Klubu Tańca Towarzyskiego Axel. Tańce latynoamerykańskie rozgrzały publiczność. Turniejową parę nagrodzono brawami. Oprawę muzyczną całości z talentem i pomysłowością zapewnili Teresa i Dariusz – wodzireje.

Dziękujemy za wspaniałą zabawę. Składamy także podziękowania pracownikom Klubu za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia, również za oprowadzenie po Sali Tradycji. Wyrażamy nadzieję, że Niepodległościowy Bal Trzeźwości i Radości wpisze się na stałe w kalendarz przedsięwzięć realizowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych oraz Ruch Światło-Życie Diecezji Rzeszowskiej.

Wojciech Trojanowski