Kochać jak Bóg, naśladować Maryję

Pielgrzymka DK do Chmielnika na zakończenie roku pracy

Bóg nie jest samotnikiem. Jest wspólnotą osób, idealnym wzorem dla każdej wspólnoty. Trójca Przenajświętsza to najdoskonalszy wzór dla każdej rodziny, dla małżonków – stwierdził 16 czerwca biskup rzeszowski Jan Wątroba w homilii podczas Eucharystii będącej zwieńczeniem pielgrzymki Domowego Kościoła diecezji rzeszowskiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku na zakończenie roku pracy formacyjnej.

Swoje rozważanie w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej ksiądz biskup poświęcił relacjom pomiędzy trzema Osobami Boskimi. Stwierdził, że w czasach kryzysu relacji, więzi międzyludzkich właśnie od Trójcy Przenajświętszej powinniśmy uczyć się, jak budować relacje z Bogiem i drugim człowiekiem.  

„Wszystko” – słowo-klucz w miłości

Słowem-kluczem jest tu pojęcie „wszystko”. – Ojciec przekazuje Synowi, a Syn Duchowi. Ale co?  zapytał ksiądz biskup. I odpowiedział: Wszystko. Po czym dodał: Miłość jest dawaniem i otrzymywaniem. „Wszystko” – tak działa miłość. Prawdziwa miłość jest gotowa dać wszystko, jest gotowa na wszystko, nawet życie oddać. „Wszystko” jest słowem-kluczem w prawdziwie kochającym się, dojrzałym małżeństwie i wspólnocie rodzinnej. Kochać jak Bóg znaczy dać wszystko.

Choć, jak zaznaczył biskup Jan, my nie potrafimy tak kochać.

Jak podkreślił pasterz diecezji rzeszowskiej: „żeby choć trochę się do tajemnicy Trójcy Przenajświętszej zbliżyć, trzeba najpierw kochać  Pana Jezusa, otwierać się na moc Ducha Świętego, na Jego dary, współpracować z Nim i w ten sposób przemieniać swoje życie w drogę do Domu Ojca”.

Wakacyjne drogi do Domu Ojca

Najwytrwalsi, mimo upału, przyszli do Chmielnika w modlitewnej pielgrzymce pieszej wychodząc w samo południe z kościoła św. Rocha w Rzeszowie-Słocinie. Pozostali przyjechali na Eucharystię i agapę samochodami.

Podczas Eucharystii ksiądz biskup wręczył misje kanoniczne i świece parom prowadzącym tegoroczne rekolekcje wakacyjne.

– Życzę wam mocy Ducha Świętego, otwarcia się na Jego natchnienia, aby wszystkie wakacyjne ścieżki (także te w znaczeniu turystycznym) były drogami do Domu Ojca  – stwierdził pasterz diecezji rzeszowskiej.

Jak co roku, Krysia i Marek Rzucidłowie, odpowiedzialni za Diakonię Modlitwy, wezwali diecezjalny Domowy Kościół do modlitwy w intencji rekolekcji wakacyjnych. Wychodząc z kościoła po Eucharystii, można było wylosować konkretne rekolekcje, które każda z par zobowiązała się otoczyć modlitewnym wsparciem.

Naśladować Maryję

Pielgrzymka do Chmielnika była też dobrą okazją do podziękowania Adzi i Darkowi Sowom za trzy lata ich posługi w charakterze pary diecezjalnej. W imieniu wspólnoty DK uczynili to była para diecezjalna i filialna – Halina i Michał Knottowie, nowo wybrana para diecezjalna – Alicja i Krzysztof Romaszukowie oraz – w imieniu par rejonowych – Anna i Marek Leśniewscy.

Chcemy podziękować wam za to, że pokazywaliście nam, jak służyć tak, jak służyła Maryja Niepokalana, Patronka naszego Ruchu – powiedziała Halinka Knott. Nie zabrakło, oczywiście, życzeń, by posługa Adzi i Darka na rzecz Domowego Kościoła trwała nadal i aby potrafili oni odczytać nowe otwarcia i nowe zaproszenia do tej posługi.

Adzia, dziękując za życzenia, podkreśliła, że jest to dzieło Maryi. Odkryliśmy charyzmat maryjny w Ruchu. Odkryliśmy, że mamy naśladować Maryję – stwierdziła. Dodała, że powinniśmy tak jak Ona iść i dawać się prowadzić Duchowi Świętemu, by realizować to, co Bóg zamierzył w naszym życiu.

Życzenia dla jubilatów

Podczas agapy złożyliśmy także życzenia ks. Janowi Kobakowi i ks. Tomaszowi Rusynowi, diecezjalnym moderatorom Domowego Kościoła i Ruchu Światło Życie, którzy obchodzą w tym roku jubileusz 10-lecia kapłaństwa, jak również Mariannie i Bernardowi Szczepańskim z rejonu św. Michała, którzy przeżyli z sobą w sakramencie małżeństwa już 50 lat.  

Tekst Jaromir Kwiatkowski, zdjęcia Renia Kwiatkowska i Marek Leśniewski