39. Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

1 maja 2024

 

39. Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wojownicy Maryi w nocy z wtorku 30 kwietnia na środę 1 maja adorowali Najświętszy Sakrament przed wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w intencji trzeźwości naszego narodu, pięknie wpisując się w 39. już pieszą pielgrzymkę KWC do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu, oraz 45. rocznicę  przyjęcia przez Papieża Jana Pawła II w Nowym Targu Księgi Czynów Wyzwolenia. Tym samym zainaugurowane zostało dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Adorację rozpoczęła konferencja diecezjalnego duszpasterza trzeźwości i osób uzależnionych - ks. Grzegorza Kota o wolności od zła. Na wzór zaufania Bogu Matki Najświętszej, która zgodziła się na Boży plan, odpowiadając fijat – „niech się stanie”, nie do końca zdając sobie sprawę z tego co ją czeka. W swej konferencji ksiądz Grzegorz skupił się na 4 aspektach drogi do wolności według ks. Franciszka Blachnickiego: 1. Światło-Życie, 2. Nowy Człowiek, 3. Nowa Wspólnota, 4. Nowa Kultura.

 

Na tę uroczystość pielgrzymowały z modlitwą na ustach: Rzeszowska Trzeźwościowa Pielgrzymka ks. Blachnickiego, grupy parafialne z Nockowej, Zgłobnia, Czudca i z Rzeszowa: z parafii św. Judy Tadeusza, Misjonarzy św. Rodziny, św. Królowej Jadwigi, św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Matki Bożej Królowej Polski w liczbie około 400 osób. Po powitaniu grup pielgrzymich przez. proboszcza ks. Andrzeja Srokę, o godz. 11.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa ze świadectwami osób należących do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jak też osób uzależnionych, które wstąpiły na drogę trzeźwości. Nabożeństwo poprowadził ks. Tomasz Rusyn – moderator diecezjalny Domowego Kościoła.

 

Eucharystii w koncelebrze 20 księży – dekanalnych duszpasterzy trzeźwości i opiekunów grup pielgrzymkowych przewodniczył ks. bp. Jan Wątroba. Proboszcz ks. Andrzej Sroka, witając kapłanów, szczególne słowa powitania skierował do  ks. prałata Władysława Zązela – Honorowego Kapelana Podhalan. W imieniu pielgrzymów ks. biskupa przywitał Pan Stanisław Drzał.

 

Homilię wygłosił i wyśpiewał ks. Władysław Zązel, który w swoim charakterystycznym stylu wyraził sedno problemu uzależnień od alkoholu i daleko idących skutków społecznych i osobistych dla każdego. Kaznodzieja rozpoczął od pieśni:

Boże nas,
Nie opuszczajze nas,
Hej bo jak nos łopuścis
To jus będzie po nas.

 

W dalszej części swojej homilii ks. prałat powiedział między innymi: podczas drogi krzyżowej w Oświęcimiu padło stwierdzenie, że poziom stresu w rodzinie alkoholika, jest podobny do poziomu stresu ludzi w obozie koncentracyjnym. (…) Jedna z żon alkoholika napisała do mnie: „mówicie, że to jest choroba alkoholika, ale bierze się ona z rozpusty psychicznej, co w konsekwencji z wolności doprowadza do niewoli. Ale tak nie musi być. Błogosławione są te miejsca i te okazje, gdzie zbierają się ludzie na modlitwach przebłagalnych i błagalnych. I to wy wszyscy, którzy jesteście tu i teraz, którzy pielgrzymujecie do tego Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy jesteście wolni i ocaleni od grzechu pijaństwa. To wasza wolność i abstynencja ocala tych, którzy są w szponach nałogu i niewoli. (…) Kto pije jest kaleką, niepełnosprawnym i ta niepełnosprawność wychodzi na każdym kroku. Przychodzi głód alkoholowy. Wolałby nie żyć, żeby już nie pić. Jest to straszna niewola. I gratuluję wam wszystkim ocalonymi i tym, którzy byli w tej niewoli i dzięki łasce Bożej ocaleli. I gratuluję wam, żeście w ogóle nie weszli w tę niewolę, bo do wolności wyswobodził nas Chrystus.

 

Po Eucharystii pielgrzymi mogli skorzystać z ciepłego posiłku przed drogą powrotną.

 

Organizatorem uroczystości było Duszpasterstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych Diecezji Rzeszowskiej, a oprawę muzyczną przygotowała i poprowadziła diakonia muzyczna Domowego Kościoła – Gałęzi Rodzinnej Ruchu Światło – Życie Diecezji Rzeszowskiej.