historia


RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE
DIECEZJI RZESZOWSKIEJ
::  
historia | diakonie | wspólnoty | ^

Ruch Światło - Życie nie wyrósł z żadnych teoretycznych przemyśleń, ale z prostego wysiłku naśladowania Chrystusa w swoim życiu. Ten wysiłek podjął najpierw Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki. W swoim życiu przeżył on najpierw własne doświadczenie wiary. Działo się to, gdy przebywał w więzieniu hitlerowskim, oczekując na śmierć za działalność przeciw okupantowi. Właśnie tam oddał swoje życie na służbę Bogu w kapłaństwie. Podczas pracy duszpasterskiej doświadczył powierzchownego chrześcijaństwa, w parafii w której posługiwał. Dlatego rozpoczął pracę wychowawczą z dziećmi, młodzieżą i starszymi. Praca ta nie ograniczała się tylko do wakacji, ale była także kontynuowana w ciągu roku.
Duży wpływ na Ruch Światło - Życie wywarł Sobór Watykański II. Jego idee weszły w program Ruchu.

Wzorami osobowymi Ruchu, stają się: Chrystus Sługa i Niepokalana - Służebnica Pańska. W Krościenku nad Dunajcem powstaje Centrala Ruchu. Właśnie tam 11 czerwca 1973 r. Kardynał Karol Wojtyła dokonał aktu poświęcenia Ruchu Niepokalanej. Akt ten, zawiera całą mariologię Ruchu i jest uznawany za akt konstytutywny.

Więcej na ten temat: www.oaza.org.pl

katedraDiecezja rzeszowska została erygowana bullą papieża Jana Pawła II - "Totus tuus Poloniae Populus". W parafiach wchodzących w skład nowej diecezji istniały ciągle wspólnoty Ruchu, niektóre z prawie trzydziestoletnią historią. Większość wspólnot pochodziła z dawnej diecezji przemyskiej.

Przed pierwszymi rekolekcjami wakacyjnymi, nie było Moderatora diecezjalnego. Jego obowiązki pełnił Ks. Marian Czenczek z parafii - Rzeszów Św.Michała. Członkowie Ruchu korzystali z posługi swoich macierzyńskich diecezji. Dlatego powakacyjny Dzień Wspólnoty, przeżywali w Jarosławiu (metropolia przemyska), lub w Tarnowie.

W sierpniu 1992 r. pierwszym Moderatorem Diecezjalnym został ustanowiony Ks. Bogdan Janik. W tym samym roku, Domowy Kościół uzyskał swego Moderatora - Doradcę duchowego kręgu diecezjalnego, w osobie ks. Kazimierza Winickiego.

Podczas samodzielnie już zorganizowanych, rekolekcji wakacyjnych w 1993 r. było 20 grup rekolekcyjnych.

Przed nową diecezją stanęło wiele różnych problemów. Dzięki zaangażowaniu nowych odpowiedzialnych, Ruch zaczął się rozwijać. Domowy Kościół rozpoczął organizację ORAR-ów tj. Oaz rekolekcyjnych animatorów Rodzin. Odbywały się one w Niechobrzu, a posługę wśród uczestników podjęli: Jacek i Beata Gołubowiczowie - para diecezjalna oraz ks. Kazimierz Winicki.

Ruch Światło - Życie jest ruchem formacyjnym, dlatego tak ważna dla niego jest Szkoła Animatora dla wspólnot młodzieżowych i dziecięcych. Pierwsza została zorganizowana przy parafii pw. Św.Michała w Rzeszowie i odbywała się w cyklu rocznym. Składała się z comiesięcznych spotkań oraz rekolekcji KODA (Kurs Oazowy dla Animatorów), które odbyły się w Kątach k. N.Żmigrodu, w czasie ferii zimowych. Uczestniczyło w nich 53 osoby. Rekolekcje prowadzili: Ks. Mariusz Cymbała i ks. Ryszard Buryło z metropolii przemyskiej.

W ciągu pierwszego roku pracy zorganizowano trzy rejony: rzeszowski (odpowiedzialny - ks. Janusz Kunior), jasielski (odpowiedzialny - ks. Stanisław Ruszel) i gorlicki (odpowiedzialny - ks. Stanisław Szwanelfeld). W rejonach zaczęły odbywać się Dni Wspólnoty, gromadzące członków Ruchu z danego rejonu, na wspólnej modlitwie, Eucharystii oraz rozważaniu Słowa Bożego.

Diecezja rzeszowska zorganizowała pierwsze Dni Skupienia dla Animatorów już posługujących w parafiach. Dotychczas w diecezjach macierzystych takie spotkania się nie odbywały.

Przez lata Ruch Światło -Życie w diecezji rzeszowskiej rozwijał się mimo różnych trudności. Przyjacielem Ruchu stał się Ksiądz Biskup Ordynariusz, który uczestniczył w spotkaniach Moderatorów, Dniach Wspólnoty oraz odwiedzał uczestników rekolekcji wakacyjnych. Do głównych przeszkód należą: brak odpowiednich ośrodków oraz złe pojmowanie celów Ruchu przez niektórych ludzi. Traktowanie go jako duszpasterstwa, a nie jako Ruchu Odnowy charyzmatycznej Kościoła.

W tym czasie zaszły zmiany personalne. W 1995r. posługę Moderatora diecezjalnego podjął ks. Mariusz Cymbała. Od 1994r. parą diecezjalną Kręgów Rodzin zostali Romualda i Waldemar Sikorowie, w od 1996 r. Teresa i Zbigniew Rakowie. Zmieniali się także Moderatorzy Rejonowi, moderatorzy poszczególnych diakonii. Obecnie istnieją następujące rejony:

1. Jasielsko - moderatorem jest ks. Rafał Przędzik

2. Rzeszowski - moderatorem jest ks. Jacek Cierpich

3. Gorlicki - moderatorem jest ks. Piotr
Posługę Moderatora diecezjalnego podejmuje Ks. Stanisław Ruszel wikariusz z Trzciany.

Obecnie sytuacja Ruchu w diecezji przedstawia się następująco. W Kręgach Domowego Kościoła uczestniczy 364 pary małżeńskie, skupione w 68 kręgach, podzielonych na 8 rejonów. Odpowiedzialnymi za nie są:

  1. rejon Najświętszego Serca Pana Jezusa i Opatrzności Bożej - Krystyna i Marek Rzucidło
  2. rejon Św. Michała - Lucyna i Ryszard Kojder
  3. rejon Św. Judy Tadeusza - Elżbieta i Waldemar Kozioł
  4. rejon Św. Rodziny - Halina i Michał Knott
  5. rejon Bożego Ciała i Podwyższenia Krzyża - Maria i Zygmunt Kajuth
  6. rejon Matki Bożej Saletyńskiej - Marta i Aleksander Smoła
  7. rejon jasielski - Anna i roman dziadek
  8. rejon sokołowski - Irena i Adam Waliccy

Wspólnoty Ruchu Światło - Życie istnieją w 99 parafiach naszej diecezji. Liczba ich powoli, ale systematycznie rośnie. W wielu parafiach Ruch zakorzenił się bardzo mocno. Widać to w czynnościach liturgicznych: w czytaniach, śpiewach, w modlitwie wiernych, w procesji z darami. Wiele działań apostolskich w parafii jest podejmowanych z inspiracji wspólnot oazowych. Ich członkowie są odpowiedzialni za gazetki parafialne, za programy słowno-muzyczne, dekoracje, pomoc chorym i ubogim. Działalność poszczególnych wspólnot zależy od parafii, liczebności członków, a przede wszystkim od prowadzonej formacji. Są parafie w których Ruch istnieje tylko formalnie, przed wakacjami, w innych został zlikwidowany, bądź przekształcony w różne stowarzyszenia.

Z okazji wizyty Jana Pawła II w Polsce i spotkania z Nim wspólnot Ruchu, w 1997 r., podjęto próbę policzenia członków Ruchu w naszej diecezji. Obecnie we wspólnotach Ruchu w naszej diecezji jest ok. 6 000 osób, różnego stanu i wieku. Do największych wspólnot młodzieżowych naszej diecezji należą:

Gorlice - Narodzenia M.B. - 110 osób
Głogów Młp. - 197 osób
Rzeszów - Św. Michała - 153 osób
Sokołów Młp. - 145 osób
Rzeszów - Katedra - 130 osób Jasło -M.B. Częstochowskiej - 129 osób
Rzeszów - Opatrzności Bożej - 117 osób
Największym rejonem Domowego Kościoła jest rejon Św. Rodziny w Rzeszowie, liczący 10 kręgów.

Od 1996r. rozpoczęła się dwuletnia Szkoła Animatora Ruchu. Jest ona prowadzona w pierwszym roku w rejonach. W drugim zaś, centralnie w Domach Rekolekcyjnych naszej diecezji. Przedmiotem refleksji jest udział członków wspólnot w Misji Jezusa Chrystusa: kapłańskiej, prorockiej i królewskiej. W ramach formacji animatorów są organizowane rekolekcje dziesięciodniowe tzw. KODA i czterodniowe ORD ( Oaza Rekolekcyjna Diakonii). W 1997r. w KODA (Kurs oazowy dla animatorów) uczestniczyło 84 osoby, a w 1999r. już 93 osoby.
Własną Szkołę Animatora posiadają Kręgi Domowego Kościoła.

Dla animatorów już posługujących są organizowane Dni Skupienia Animatorów - cztery razy do roku. Członkowie wspólnot Ruchu spotykają się na Dniach Wspólnoty rejonowych, bądź diecezjalnych.

W Seminarium Duchownym powstała wspólnota klerycka, skupiająca alumnów, którzy pragnął w przyszłości podjąć posługę wśród różnych wspólnot.

Od 1994r. dwukrotnie w ciągu roku wspólnoty naszej diecezji gromadzą się na czuwaniach modlitewnych. Pierwotnie odbywały się w kościele Św. Rodziny, a obecnie w kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Gromadzą one około trzystu osób. Tematyka tych spotkań jest związana z hasłem formacyjnym danego roku. Ruch zapoczątkował także czuwania modlitewne w kościele Św.Judy Tadeusza w Rzeszowie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Powoli rozwija się struktura diakonijna w naszej diecezji. Diakonie są to wspólnoty, łączące ludzi obdarzonych podobnymi charyzmatami, którzy pragną nimi służyć innym.

W roku 2000 następujący uczestnicy wzięli udział w rekolekcjach wakacyjnych:
2272 dzieci i młodzieży
298 osób trwających w związkach małżeńskich
51 księży
2 siostry zakonne
62 kleryków
258 animatorów i animatorek
Wzrost ilościowy w ciągu siedmiu lat istnienia diecezji przedstawia wykres:

W ostatnim latach w diecezji zorganizowano rekolekcje specjalistyczne: ORDW (Oaza Rekolekcyjna Diakonii Wyzwolenia), ORAE (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji), ORD (Oaza Rekolekcyjna Diakonii). Pod wpływem formacji w Ruchu, animatorzy organizują wesela bezalkoholowe oraz podejmują odpowiedzialność za losy kraju poprzez pracę w samorządzie.

Jak ocenić Ruch Światło - Życie ? Nie chodzi tutaj o liczby, ale o posługę na poszczególnych parafiach. Duchowe dobro, jakie płynie ze wspólnot trudno wyrazić i opisać. Podsumowaniem jest stwierdzenie zawarte w jednym z tygodników: "Przez ostatnie dziesiątki lat Kościół w Polsce kształtowały trzy osoby: Kardynał Wyszyński, Jan Paweł II i Ks. Franciszek Blachnicki. Pierwszy przeprowadził bezpiecznie Kościół przez "Morze Czerwone". Drugi był pasterzem Kościoła krakowskiego, ale jego wpływ dostrzeżono, gdy został Papieżem. Trzeci był największym charyzmatykiem tego okresu, a jego idee odnowienia Kościoła podejmują uczestnicy Ruchu Światło - Życie.

Ideał określony słowem "Ruch Światło - Życie", jest wielkim wezwaniem abyśmy nie zmarnowali dobra wypracowanego przez lata, ale rozwinęli je tworząc Ruch odnowy Kościoła. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki zaangażowaniu wszystkich, kapłanów i świeckich wspólnoty Ruchu będą nieustannie wzrastały.

[^]


©DKS Rzeszów, OLP 1.0