Aktualności

Akademia Liturgiczna 2020.09.25
Drodzy Bracia Szafarze!

Akademia Liturgiczna to propozycja stałej formacji liturgicznej. Kilku szafarzy brało już w niej udział, także grupa ludzi z Domowego Kościoła i myślę, że było to dobre doświadczenie. Wszystko odbywa się raz w miesiącu, do tej pory był to czwartek o 20.00 i myślę że tak zostanie.
Szczegóły na stronie www.akademialiturgiczna.pl/zapisy2020

Druga rzecz, to kilka wolnych miejsc na rekolekcje, które będziemy prowadzić w Krynicy Zdroju. To weekendowe rekolekcje o Eucharystii. Szczegóły na www.akademialiturgiczna.pl/rekolekcje
Wszystkie te informacje i trochę aktualności mamy także na facebooku - fb.me/akademialiturgiczna

Zaprasza
ks. Sławek Jeziorski
Prośba o modlitwę 2020.05.12
Drodzy Bracia Szafarze!

W tym trudnym dla wszystkich czasie nie pełnimy posługi wobec chorych ani w kościołach, ale przez cały czas możemy się modlić w wielu intencjach.
Proszę Was o modlitwę w intencji Pawła, jednego z szafarzy, o powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.
Pozdrawiam wszystkich Szafarzy, pamiętam o Was w modlitwie, życząc zdrowia, sił i wielu łask na każdy dzień!

ks. Tomasz
Pielgrzymka do Włoch 2020 2020.03.02

W dniach 7-14 października 2020 odbędzie się pielgrzymka szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej do Włoch, w czasie której odwiedzimy Wiedeń, Padwę, Orvieto i Mentorellę, Rzym, Cascię, Asyż i Rawennę. Będzie to okazja do bycia razem, modlitwy i odpoczynku. W pielgrzymce mogą wziąć także udział żony szafarzy.

Koszt pielgrzymki: 290 euro i 650 zł. Dodatkowo 60 euro na parkingi, bilety i opłaty. Zgłoszenia do 15 kwietnia: ks. Tomasz Bać (tomasz.bac@me.com; 696674169) lub p. Władysław Stańko.

  Program:
 • 1 DZIEŃ (środa) 7.10.2020 WIEDEŃ
  Wyjazd z Rzeszowa o godz. 00.30. Nocny przejazd, z krótkimi postojami. Rano przyjazd na Górę Kahlenberg – miejsce skąd rozpoczęła się szarża husarii podczas odsieczy wiedeńskiej. Panorama miasta. Dalszy przejazd przez Austrię. Przyjazd do Tarvisio we Włoszech. Obiadokolacja. Nocleg.
 • 2 DZIEŃ (czwartek) 8.10.2020 PADWA
  Śniadanie. Przejazd do Padwy. Bazylika św. Justyny – relikwie św. Łukasza Ewangelisty. Bazylika św. Antoniego – grób Świętego. Przejazd do Mantua. Renesansowa starówka umieszczona na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W bazylice konkatedralnej św. Andrzeja znajdują się relikwie Krwi Chrystusa. Obiadokolacja. Nocleg w pobliżu Florencji.
 • 3 DZIEN (piątek) 9.10.2020 ORVIETO, MENTORELLA
  Śniadanie. Przejazd do Orvieto. Tu miała miejsce pierwsza procesja z okazji Bożego Ciała. W tutejszej katedrze są przechowywany relikwie Cudu Eucharystycznego jaki miał miejsce w Bolsenie w 1263 roku. Zwiedzanie miasta m. in.: Piazza del Duomo, studnia św. Patryka, ruiny świątyni etruskiej, forteca Albornoz. Mentorella – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, którym opiekują się polscy Księża Zmartwychwstańcy (ulubione miejsce wypoczynku Jana Pawła II). Obiadokolacja. Nocleg w okolicach Rzymu.
 • 4 DZIEŃ (sobota) 10.10.2020 RZYM
  Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Rzymu m. in.: Święte Schody, Katedra św. Jana na Lateranie, Bazylika Matki Bożej Większej, Bazylika św. Pawła za Murami, Katakumby św. Kalista, Instytut Salezjański (relikwie św. Tarsycjusza – patrona nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej). Obiadokolacja. Nocleg.
 • 5 DZIEŃ (niedziela) 11.10.2020 RZYM
  Śniadanie. Bazylika św. Piotra. „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem. Zwiedzanie Rzymu z miejscowym przewodnikiem m. in.: Piazza Navona, Panteon, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, Piazza Venezia, Forum Trajana, Forum Romanum, Koloseum (zabytki starożytne z zewnątrz). Obiadokolacja. Nocleg.
 • 6 DZIEŃ (poniedziałek) 12.10.2020 CASCIA, ASYŻ
  Śniadanie. Przejazd do Cascia – Bazylika św. Rity; tu w dolnym kościele znajdują relikwie cudu eucharystycznego jaki miał miejsce w Sienie w 1330 roku. Przejazd do Asyżu – Bazylika Matki Bożej Anielskiej (kościółek „Porcjunkula”, miejsce śmierci św. Franciszka), Bazylika św. Franciszka (zwiedzanie z ojcem franciszkaninem), Bazylika św. Klary. Nocleg.
 • 7 DZIEŃ (wtorek) 13.10.2020 RAWENNA
  Śniadanie. Przejazd do Rawenny. Zwiedzanie bogato zdobionych mozaikami kościołów z okresu bizantyjskiego (VI wiek): San Vitale, San Apolinare, Mauzoleum Galli Placide. Nocny przejazd.
 • 8 DZIEŃ (środa) 14.10.2020
  Przyjazd do Rzeszowa w godzinach południowych.
  CENA OBEJMUJE:
 • przejazd autokarem turystycznym z klimatyzacją;
 • 6 noclegów w hotelach 3 *;
 • ubezpieczenie KL i NNW w tym KL od chorób przewlekłych – pakiet rozszerzony;
 • wyżywienie zgodnie z programem;
 • opiekę pilota;
 • śpiewnik pielgrzyma;
 • System nagłaśniający Tour Guide;
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  DODATKOWE OPŁATY
 • 60 euro, płatne u pilota w dniu wyjazdu – przewodnicy miejscowi Rzymie, Asyżu, opłaty drogowe i wjazdowe do miast, parkingi, bilety wstępów, opłaty rezerwacyjne.
  CENA NIE OBEJMUJE:
 • dopłata do pokoju jednoosobowego - 180 euro/os.;
 • napoje do obiadokolacji inne niż woda;
 • taca pielgrzymów zbierana na Mszach św.;
 • prywatne wydatki.
Rekolekcje i błogosławieństwo nowych szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej 2020.03.01
Zaczernie 2019

Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia (Flp 4,13). Te słowa św. Pawła stały się motywem przewodnim rekolekcji wielkopostnych dla szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej z całej diecezji, które odbyły się w dniach od 29 lutego do 1 marca w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu. Rekolekcje były czasem modlitwy, skupienia i spotkania ze słowem Bożym oraz okazją do podzielenia się doświadczeniem wiary, a także radościami i trudami posługi. Tegorocznym rekolekcjom przewodniczył ks. Paweł Matuszewski, notariusz Kurii Diecezjalnej.

Zaczernie 2019 Zaczernie 2019 Zaczernie 2019

Bardzo ważnym momentem rekolekcji była uroczysta Msza święta, w czasie której Ksiądz Biskup Ordynariusz pobłogosławił i posłał nowych szafarzy Komunii świętej do posługi w parafiach diecezji. Wśród nich były dwie siostry zakonne (siostra pijarka i siostra michalitka) oraz jedenastu świeckich mężczyzn z parafii Niechobrz, Jasionka, Trzeboś, Sieklówka, Jasło – św. Antoniego i Czeluśnica.

Zaczernie 2019 Zaczernie 2019

Kandydatów na szafarzy wyznacza zawsze proboszcz parafii, pod którego opieką pozostają przez cały czas pełnienia swojej misji. Po ukończeniu specjalnie dla nich przygotowanego kursu formacyjnego szafarze otrzymują błogosławieństwo Księdza Biskupa, które upoważnia ich do posługi na określony czas. Wszyscy nieustannie formują się, uczestnicząc w rekolekcjach, dniach skupienia i pielgrzymkach.

Szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej można spotkać w ponad sześćdziesięciu parafiach naszej diecezji, a ich główną misją jest zanoszenie Komunii świętej chorym, którzy nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Dzięki posłudze szafarzy oraz ich dyspozycyjności i zaangażowaniu Ciało Pańskie dla wielu osób staje się rzeczywiście umocnieniem w cierpieniu oraz siłą w znoszeniu trudności. W szczególnych i nadzwyczajnych sytuacjach szafarze mogą także pomagać kapłanom w rozdzielaniu wiernym Ciała Pańskiego w czasie Mszy świętej. Ich posługa jest zanurzona w misji Kościoła i nieustannie towarzyszy jej błogosławieństwo Księdza Biskupa.

fot. Jerzy Biernacki, Stanisław Kornaga
Rekolekcje 2019 2019.03.09
W dniach 9-10 marca w Zaczerniu odbyły się rekolekcje wielkopostne szafarzy diecezji rzeszowskiej.
Zaczernie 2019
Poniżej link do zdjęć z tego wydarzenia.
Rekolekcje 2019r.
10 LAT POSŁUGI SZAFARZY NADZWYCZAJNYCH KOMUNII ŚWIĘTEJ 2018.09.26
W dniu 1 września w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu spotkali się szafarze nadzwyczajni Komunii świętej diecezji rzeszowskiej. Po konferencji uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętei, której przewodniczył ks. biskup Kazimierz Górny.
Spotkanie zakończyło sie wspólnym zdjęciem i Agapą zorganizowaną przez szafarzy i ich rodziny z Tarnowca.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjęcie w Tarnowcu.

Tarnowiec 2018 Tarnowiec 2018 Tarnowiec 2018
DZIEŃ SKUPIENIA DLA SZAFARZY NADZWYCZAJNYCH KOMUNII ŚWIĘTEJ 2018.09.01
W bieżącym roku mija 10. rocznica wprowadzenia w diecezji rzeszowskiej posługi szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej.
Z tej okazji zapraszam wszystkich braci szafarzy wraz z małżonkami na dzień skupienia, który odbędzie się w sobotę 1 września 2018, w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.
  Plan spotkania :
 • 9.00 - rozpoczęcie spotkania
 • 9.15 - konferencja
 • 10.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi
 • 11.00 – Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Kazimierza Górnego
 • Po Mszy świętej agapa i zakończenie spotkania
Proszę o przywiezienie na spotkanie legitymacji szafarskich
ks. Tomasz Bać
Pielgrzymka szafarzy na św. Krzyż 2018.06.16
Sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego – najstarsze sanktuarium w Polsce – było miejscem IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. W sobotę, 16 czerwca na Święty Krzyż przybyło ich ponad 1200, by umocnić się w wierze, podziękować Panu Bogu za łaskę posługi Kościołowi i bliźnim oraz prosić o błogosławieństwo ma dalsze życie. W tym gronie znalazło się ok. 75 szafarzy z diecezji rzeszowskiej, pod przewodnictwem opiekuna duchowego, ks. dr. Tomasza Bacia.
SwKrzyz2018 SwKrzyz2018

SZAFARZE NIOSĄ BOGA W ZNAKU,
KTÓRY NA ZIEMI NIE MA SOBIE RÓWNYCH

Szafarzy, zgromadzonych w świętokrzyskiej bazylice pw. Trójcy Świętej i na dziedzińcu przed świątynią, powitał o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjatu. Następnie w imieniu Konferencji Episkopatu Polski głos zabrał bp Rudolf Pierskała, reprezentujący Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wskazał, że pielgrzymka, tak jak życie człowieka, jest drogą. By ją pokonać, potrzebujemy naszego wysiłku i Bożego błogosławieństwa.
Historię kultu Drzewa Krzyża Świętego oraz dzieje sanktuarium przedstawił szafarzom o. Kazimierz Bielak OMI, duszpasterz pielgrzymów i turystów. W dalszej części pielgrzymkowego spotkania ks. dr Adam Wilczyński, wykładowca WSD w Kielcach, wygłosił konferencję pt. „Rola Eucharystii w duchowym rozwoju ucznia Chrystusa”. Mówca podkreślił, że rozwój duchowy dokonuje się tak samo, jak rozwijają się inne sfery życia człowieka. Różnica polega na tym, że rozwój duchowy nie ma określonej granicy i trwa nawet po naszej śmierci, bo Pan Bóg ciągle pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Życie duchowe to życie w Duchu Świętym, to rozwijanie w sobie Jego darów oraz cnót. „Ale same słowa i pragnienie nie wystarczą – zauważył prelegent. – Prawdziwe dobro okazuje się wtedy, gdy zaczyna nas ono kosztować”. Za św. Grzegorzem Wlk. ks. dr A. Wilczyński powtórzył, że pycha jest próżną chwałą. Dlatego w życiu duchowym praktyki są ważne, ale jedynie wtedy, gdy są tożsame z tym, co się dzieje w naszym sercu. Dla szafarzy Eucharystia powinna być, wespół ze Słowem Bożym, wyborem najbardziej zasadniczym, by poznać Boga.
Po chwili wytchnienie na świętokrzyskich błoniach oraz posiłku przygotowanym, co warto podkreślić, przez Wojsko Polskie, szafarze ponownie gromadzili się w bazylice – na nabożeństwie czerwcowym. Pielgrzymi mogli skorzystać także z sakramentu pokuty i pojednania.
Ukoronowaniem pielgrzymki była uroczysta Msza św., sprawowana w bazylice pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, w koncelebrze z bp. Adamem Bałabuchem ze Świdnicy, bp. seniorem Edwardem Frankowskim z Sandomierza, wspomnianym już bp. R. Pierskałą z Opola, oraz kapłanami przybyłymi wraz z szafarzami.
W homilii ks. Arcybiskup podkreślił, że „Kościół jest z ustanowienia Bożego”, a do posługi „Chrystus nie tylko nas wezwał ale uzdolnił nas mocą z wysoka” oraz „To Duch Święty nas uzdalnia, umacnia, prowadzi”, byśmy jak szafarze nieśli Boga bliźnim – w znaku, który tu, na ziemi, nie ma sobie równych.

Tekst i foto: Marian Salwik
Rekolekcje wielkopostne szafarzy 2018.02.17
W dniach 16-17.02.2018 odbyły się w Zaczerniu rekolekcje dla Szafarzy. W rekolekcjach uczestniczyło ponad 70 braci. Rekolekcje prowadził ks. Wacław Barnaś – Proboszcz z Cieniawy koło Nowego Sącza.Tematem rekolekcji były uczynki miłosierdzia względem duszy.
Zaczernie2018 Zaczernie2018 Zaczernie2018
Dziękujemy ks. Tomaszowi za zorganizowanie spotkania, które pozwoliło nam wejść w Wielki Post ze słowem wskazującym drogę do dobrego przygotowania się do Wigilii Paschalnej i Wielkiej Nocy Zmartwychwstania.
Rekolekcje wielkopostne szafarzy 2017.03.15
Nie ma lepszego wejścia w Wielki Post jak rekolekcje na początku tego okresu liturgicznego. Jeszcze na dobre nie spadł z głów popiół Środy Popielcowej, jeszcze pobrzmiewają słowa „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz!”, więc dyspozycja do przemyślenie własnych relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem wydaje się oczywista. W myśl tego 61 szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. posługujących w diecezji rzeszowskiej podjęło w dniach 3-5 marca wielkopostne ćwiczenia rekolekcyjne, które prowadził ks. Waldemar Ciosek, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu i opiekun duchowy szafarzy diecezji tarnowskiej.
Zaczernie2017 Zaczernie2017 Zaczernie2017
SZAFARZE – IDŹCIE I GŁOŚCIE

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek, 3 marca, uczestnictwem – wspólnie z mieszkańcami Rzeszowa – w nabożeństwie drogi krzyżowej ulicami miasta. To był pierwszy znak, że szafarze nadzwyczajni, podobnie jak kapłani, są „z ludu wzięci, dla ludu ustanowieni” i – przede wszystkim – temu ludowi posługujący. Drugim znakiem tego wspólnotowego „zakotwiczenia” było to, że rekolekcje szafarzy, kontynuowane w sobotę i niedzielę w Domu Rekolekcyjnym „Effatha” w Zaczerniu k. Rzeszowa, współgrały z rekolekcjami parafialnymi, głoszonymi również przez ks. W. Cioska. Doświadczenie wspólnoty był szczególnie odczuwalne w sobotni wieczór, gdy w wypełnionym po brzegi, miejscowym kościele rekolekcjonista sprawował Mszę św. z adoracją Najświętszego Sakramentu oraz modlitwą o uzdrowienie.
Rekolekcje to dla szafarzy był także czas modlitwy i śpiewu: wspólnie odmawianej jutrzni, Koronki do Miłosierdzia Bożego, różańca, modlitwy „Anioł Pański”, ale także cichej modlitwy indywidualnej. Szczególnie sprzyjała temu ciepła atmosfera zaczerskiej kaplicy, tak mocno kontrastująca z wyjątkowo wietrzną w tych dniach aurą zewnętrzną.
Sobotnie konferencje rekolekcyjne traktowały o potrzebie nawracania się. Bo choć szafarze nadzwyczajni korzystają z sakramentu pokuty częściej niż inni (a przynajmniej powinni korzystać), to przecież również doświadczają grzechu, a czasami także zwątpienia czy zniechęcenia. Ks. W. Ciosek napomniał, że kto mówi, iż jest bez grzechy, oszukuje sam siebie. Wskazywał także na dobrodziejstwo stałego spowiednika i kierownictwa dachowego. Nauki były tak sugestywne, że do kratek konfesjonału przystępowali także ci szafarze, którzy spowiadali się całkiem niedawno. Poważnie potraktowali słowa kaznodziei, że rekolekcje bez spowiedzi są nic niewarte.
Istotą konferencji niedzielnych był wskazanie na potrzebę wypełniania przez szafarzy nadzwyczajnych posłannictwa: „Idźcie i głoście”, które jest także hasłem tegorocznego Programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce. Ks. W. Ciosek podkreślał, że szafarze przynoszą Komunię św. różnym ludziom – i tym głęboko wierzącym, czekającym na Pana Jezusa ze spokojem i radością, i tym, których życie obciążone jest bagażem grzechów i różnych doświadczeń życiowych, a relacje z kapłanem i Kościołem bywają trudne. Szafarz nie może ich spowiadać, ale może być dla nich powiernikiem i pośrednikiem.
Zaczernie2017 Zaczernie2017 Zaczernie2017 Zaczernie2017
Tekst i foto: Marian Salwik
Rekolekcje wielkopostne szafarzy - Zaczernie 2017.02.23
Wszystkich szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. posługujących w naszej diecezji zapraszamy na rekolekcje rozpoczynające Wielki Post.
Rekolekcje rozpoczną sie drogą krzyżową ulicami Rzeszowa w piątek 3 marca o godz. 18.00 (na Placu Śreniawitów) i będą kontynuowane od soboty, 4 marca (od. godz. 9.00) w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu. Zakończenie w niedzielę 5 marca obiadem. W czasie rekolekcji przekazane zostaną legitymacje.
ks. Tomasz Bać
Dzień skupienia szafarzy - Zaczernie 2016.10.01
Zaczernie2016
PIELGRZYMKA DO KORZENI 2016.06.15
W dniach 11-12 czerwca br. odbyła się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. W roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski nadzwyczajni szafarze pielgrzymowali do Poznania, Lednicy i Gniezna, czyli do korzeni chrześcijaństwa w Polsce i korzeni polskiej państwowości. Pośród 2 tys. uczestników znalazła się także grupa 30 szafarzy z diecezji rzeszowskiej (niektórzy z żonami, więc grupa liczyła ok. 40 osób). Nad organizacją tej autokarowej pielgrzymki czuwał i opiekę duszpasterską sprawował ks. Tomasz Bać.
Archikatedra
Po ośmiogodzinnej podróży szafarze diecezji rzeszowskiej przekroczyli Drzwi Święte poznańskiej bazyliki archikatedralnej, pierwszej katedry wzniesionej na ziemiach polskich, 11 czerwca ok. godz. 10. Po zawiązaniu wspólnoty szafarze, gromadząc się w świątyni i na placu przed nią, wysłuchali dwóch wykładów: „Rola Poznania w chrystianizacji państwa Polan” prof. dr hab. Hanny Kóčki-Krenz oraz „Sakrament chrztu świętego, teologia i praktyka” ks. dr. Krzysztofa Michalczaka. Następnie ks. Leszek Wilczyński, rektor kościoła pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu, zaprezentował historię poznańskiego Cudu Eucharystycznego i zachęcił do przemierzenia specjalnego traktu łączącego trzy świątynie związane z tym szczególnym wydarzeniem.
Uroczystej Mszy św. w archikatedrze przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Witając szafarzy ks. Arcybiskup powiedział: – „W 1050. rocznicę chrztu Polski spotykamy się w pierwszej na ziemiach polskich katedrze, w miejscu, które najlepiej reprezentuje tradycję Kościoła. W jej murach od najstarszych czasów przekazywano wiarę i naukę Kościoła, tu słowo Boże było głoszone od bp. Jordana i udzielane były sakramenty”.
Homilię wygłosił bp Adam Bałabuch ze Świdnicy, przewodniczącym Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Najpierw kaznodzieja wskazał na znaczenie chleba w życiu człowieka. Przypomniał piękne słowa wiersza Cypriana Kamila Norwida: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/ Dla darów Nieba.../ Tęskno mi, Panie...”. Podkreślił, że „O chleb się staramy, ale o chleb też się modlimy. W czasie Mszy św. kapłan przypomina nam, że chleb jest owocem pracy rąk ludzkich i chleb jest otrzymany z Bożej hojności To Boży dar. W modlitwie „Ojcze nasz” prosimy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Nie chcemy być głodni. Za chleb dziękujemy. Nie wyobrażamy sobie życia bez chleba”.
Dalej bp A. Bałabuch zauważył, że Jezus, rozumiejąc naturalną potrzebę chleba, wskazuje na inny pokarm, inny chleb – taki, który daje życie wieczne. Jezus ocala człowieka tym pokarmem mówiąc: „Ja jestem Chlebem Żywym!”. Ostatecznie, „ponieważ Bóg jest miłością, z miłości ofiaruje nam swojego Syna”, a „cały Chrystus, całe dzieło zbawienia kryje się w tych prostych znakach chleba i wina”. Włączenie w Chrystusa dokonuje się poprzez chrzest św., dzięki któremu zostaje otwarta także droga do Eucharystii i innych sakramentów. Dzięki słowom kaznodziei, szafarzom łatwiej przyszło ogarnąć znaczenie miejsca tegorocznej pielgrzymki. Stanęli u korzeni, u źródeł – życiodajnych dla państwa, narodu i każdego człowieka.
Lednica Lednica
Po Mszy św., krótkim odpoczynku i zwiedzaniu katedry szafarze udali się z Poznania na Pola Lednickie (drugie, oprócz Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, miejsce, gdzie mogło dojść do chrztu Mieszka I), by tam zwiedzić muzeum św. Jana Pawła II, odnowić przyrzeczenia chrzcielne nad brzegiem Jeziora Lednickiego, przejść przez słynną „Rybę – Bramę Trzeciego Tysiąclecia”, westchnąć u grobu o. Jana Góry, twórcy Lednicy, który – można powiedzieć – tchnął w dostojną historię tego miejsca nowe życie, przyciągając tu przede wszystkim ludzi młodych.
Drugi dzień pielgrzymki szafarzy diecezji rzeszowskiej przeznaczony był na odwiedziny Gniezna – miasta św. Wojciecha, pierwszej stolicy państwa, siedziby pierwszego arcybiskupstwa i metropolii kościelnej na ziemiach polskich. W prezbiterium wspaniałej katedry gnieźnieńskiej znajduje się konfesja z relikwiarzem ze szczątkami św. Wojciecha, a w portalu wewnętrznym kruchty południowej romańskie Drzwi Gnieźnieńskie – w Nadzwyczajnym Roku Świętym Miłosierdzia także Drzwi Święte, przez które szafarze nie omieszkali przejść, a przyjmując podczas wcześniejszej Mszy św. Komunię św. i spełniając nakazane warunki, zyskać odpust zupełny.
Marian Salwik
Światowe Dni Młodzieży 2016.05.25
Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zapraszają szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej do posługi w czasie Mszy św. w Ojcem Świętym Franciszkiem, 31 lipca 2016 oraz podczas innych celebracji w Krakowie. Jest to doskonała okazja do tego, aby spotkać się z Ojcem Świętym i podjąć bardzo konkretną posługę, do której jesteśmy powołani. Chętnych szafarzy proszę o kontakt ze mną osobiście w celu dokonania zgłoszenia (termin zgłoszeń upływa 30 czerwca).
ks. Tomasz Bać
VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii Świętej 2016.05.24
Drodzy Bracia Szafarze!
11 czerwca 2016 roku odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii Świętej do źródeł polskiego chrześcijaństwa. W roku jubileuszu Chrztu Polski celem naszej pielgrzymki będzie Bazylika Archikatedralna w Poznaniu. Ogólnopolskie spotkanie szafarzy nadzwyczajnych będzie okazją do dziękczynienia za dar wiary i Kościoła w naszej Ojczyźnie.
  Plan spotkania szafarzy:
 • godz. 10.00 - zawiązanie wspólnoty
 • godz. 10.15 - konferencja: Rola Poznania w chrystianizacji państwa Polan - prof. dr hab. Hanna Kocka-Krenz
 • godz. 10.45 - konferencja: Sakrament chrztu świętego, teologia i praktyka - ks. dr Krzysztof Michalczak
 • godz. 11.15 - przygotowanie do Eucharystii
 • godz. 11.30 - Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
 • godz. 13.00 - Przerwa na posiłek i możliwość zwiedzania Katedry, Bramy Poznania i Rezerwatu Archeologicznego
Data pielgrzymki z diecezji rzeszowskiej: 11-12 czerwca 2016 (sobota-niedziela). Wyjazd w sobotę, wcześnie rano, powrót wieczorem w niedzielę.
Chcemy skorzystać z okazji i w czasie naszej pielgrzymki zwiedzić także Gniezno i Pola Lednickie oraz inne ciekawe miejsca pielgrzymkowe.
Wszystkie szczegóły, łącznie z ceną i dokładnym planem, zostaną podane w najbliższym czasie.
Zostało nam już niewiele czasu, więc proszę o szybką decyzję i dołączenie do pielgrzymki. Zapraszamy do udziału także żony i rodziny szafarzy aby wspólnie wyjechać i osobiście odwiedzić miejsca związane z początkami historii Polski.
Zgłoszenia do końca tygodnia u odpowiedzialnych rejonowych i u duszpasterza szafarzy.
ks. Tomasz Bać
Plan rekolekcji szafarzy 2015.03.19
PROGRAM REKOLEKCJI
DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚW.


Piątek
19.00 – Kolacja i Zawiązanie wspólnoty rekolekcyjnej
20.00 – Droga Krzyżowa (Kościół)
21.00 – Konferencja
Apel
Słowo na koniec dnia


Sobota
8.00 – Medytacja
8.30 – Śniadanie i kawa
9.45 – Konferencja I
10.45 – Konferencja II
11.30 – Spotkanie w grupach
12.30 – Namiot Spotkania
13.15 – Obiad
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
Konferencja
16.00 – Nabożeństwo pokutne
Możliwość spowiedzi
18.00 – Kolacja
19.00 – Msza święta z homilią
20.00 – Wieczorne spotkanie


Niedziela
8.00 – Medytacja
8.30 – Śniadanie i kawa
9.30 – Konferencja
11.00 – Msza z homilią
12.00 – Obiad

ks. Tomasz Bać
Rekolekcje szafarzy 2015.03.05
Zapraszam wszystkich szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. posługujących w diecezji na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w dniach 20-22 marca 2015 roku w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu. Rozpoczęcie w piątek o godz. 19. Udział w rekolekcjach jest jednym z najważniejszych punktów formacji szafarzy nadzwyczajnych Komunii św.
Zgłoszenia u duszpasterza lub odpowiedzialnych rejonowych.
Na rekolekcje proszę zabrać jedno zdjęcie formatu legitymacyjnego, które będzie wykorzystane do przygotowania legitymacji szafarzy nadzwyczajnych naszej diecezji.
ks. Tomasz Bać
Zmarł Ryszard Kojder, szafarz nadzwyczajny Komunii świętej z parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie. 2014.10.09
W środę, 8 października 2014 roku zmarł Ryszard Kojder, szafarz nadzwyczajny Komunii świętej z parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 11 października o godz. 10. 30 na cmentarzu Rzeszów - Wilkowyja
Pamiętajmy w modlitwie o śp. Ryszardzie oraz prośmy o siłę i wiarę dla Rodziny
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!
ks. Tomasz Bać
Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św. do Lichenia 2014.09.29
W misterium Eucharystii wciąż dokonuje się dzieło naszego zbawienia, nasz powrót do Ojca przez Syna w Duchu Św., niejako zanurzenie nas w Bożym życiu, ogniu Bożej miłości. „Kościół żyje dzięki Eucharystii”. Ta prawda, którą przypomina Jan Paweł II – wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła. Zdając sobie sprawę z niewypowiedzianej wielkości tego misterium, Kościół od początku zabiegał o godne sprawowanie Eucharystii i przyjmowanie Komunii świętej.
Mając świadomość potrzeby ciągłego wzrastania w wierze oraz zawierzenia posługi Matce Bożej Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej uczestniczyli w dniu 20 września (sobota) już po raz VII w Ogólnopolskiej Pielgrzymce tym razem do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Ponad 2000 szafarzy wraz z rodzinami wysłuchało konferencji ks. dra Krzysztofa Ora wprowadzającej w głębię treści roku formacyjnego „Wierze w Syna Bożego”. Szafarze zostali wezwani do życia kerygmatem i bycia świadkiem życia ewangelią. Wierzący nazywają Kościół swoim domem. Ksiądz Krzysztof zwrócił uwagę, że każdy „ domownik” powinien wiedzieć co się dzieje w jego domu. Ważne jest zwrócenie uwagi w jakich źródłach szukamy informacji o swoim domu. Jeśli Bóg nie jest najważniejszy w życiu i posłudze to „bogiem” staje się człowiek i jego pragnienia.
Następnie o godzinie 12.00. wszyscy uczestniczyli w Mszy Św. pod przewodnictwem Bpa Stefana Cichego. Ksiądz biskup wezwał szafarzy do życia tym co wynika z sakramentu Chrztu Św. i wiary która rodzi się ze spotkania z żywym Chrystusem. Następnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem powierzając intencje Kościoła , parafii, rodzin i swoje osobiste wszyscy uczestniczyli w modlitwie różańcowej oraz w Koronce do Miłosierdzia Bożego. Umocnieni błogosławieństwem Ks Biskupa Stefana Cichego wszyscy pielgrzymi udali się w drogę do swoich domów.
W tej dużej grupie pielgrzymów 70 osób pod przewodnictwem ks. Tomasza Bacia i ks. Jakuba Nagiego reprezentowało nasza diecezję w tym troje szafarzy z naszej parafii Św. Michała Archanioła. Po zakończonym ogólnopolskim programie pielgrzymi-szafarze z naszej diecezji w niedzielę nawiedzili las Grąbliński, gdzie Matka Boża w 1850 roku ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikita. Następnie wszyscy uczestniczyliśmy w Eucharystii w Klasztorze Ojców Kamedułów w Bieniszewie. Kapłan głoszący homilię zadał nam pytanie do rozważenia : Czy Bóg jest dobry , czy wierzysz , że Bóg jest dobry?
Na naszym szlaku pielgrzymkowym zatrzymaliśmy się jeszcze w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, gdzie znajduje się Cudowny Obraz Św. Rodziny. Przed tym obrazem modliliśmy się o świętość życia i świętość naszych rodzin. Nawiedziliśmy także znajdującą się tam kaplicę martyrologii kapłanów podczas II wojny światowej.
Radośni choć zmęczeni o 21.30 wróciliśmy szczęśliwie do swoich domów.
Cenne doświadczenia tej pielgrzymki na pewno przyczynią się do owocniejszego przeżywania naszej codzienności, ale pełnienia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w pariafiach.
Kazimierz Latocha
Pielgrzymka szafarzy 2014.09.17
Plan pielgrzymki szafarzy sobota 20 września
Wyjazd:
Grupa rzeszowska: parking przy Katedrze, godz. 3.30
Grupa jasielska: według ustaleń przy zapisach
godz. 11.00-16.00 - spotkanie dla szafarzy w bazylice MB Licheńskiej
później modlitwa i zwiedzanie sanktuarium (Golgota, las Grąbliński, kościół św. Doroty i inne miejsca pielgrzymkowe)

niedziela 21 września
Licheń - Kazimierz Biskupi (miejsce męczeństwa pierwszych polskich męczenników) - msza św. o godz. 10.30 w eremie kamedulskim w Bieniszewie (jednym z dwóch w Polsce) - Kalisz (sanktuarium św. Józefa)
Powrót do Rzeszowa i Jasła w godzinach wieczornych

Przypominam, że kwota, którą wpłacamy obejmuje przejazd, nocleg i śniadanie w niedzielę.
W miejscu noclegów jest możliwość obiadokolacji w minimalnej cenie.
ks. Tomasz Bać
Pielgrzymka szafarzy 2014.05.19
Otrzymaliśmy wiadomość, że w sobotę 20 września odbędzie się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Tym razem celem pielgrzymki będzie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Kolejny raz będziemy mieli okazję aby zawierzyć naszą posługę Najświętszej Maryi Pannie.
Nasza pielgrzymka obejmie dwa dni (20 i 21 września), a jej centrum stanie się spotkanie w Licheniu. Szczegóły dotyczące trasy oraz wysokości opłat zostaną podane w najbliższych dniach.
Zgodnie z naszą tradycją do udziału w pielgrzymce zapraszam szafarzy wraz z żonami.
  Zapisy u odpowiedzialnych rejonowych
 • Rejon rzeszowski: Władysław Stańko, tel. 516 545 774
 • Rejon jasielsko-gorlicki: Bogusław Żółkoś, tel. 604 583 807
 • ks. Tomasz Bać, tel. 696 674 169
ks. Tomasz Bać
Rekolekcje dla żon szafarzy 2014.05.19
Zbliża się czas rekolekcji dla żon szafarzy.
Pierwsze w diecezji rekolekcje zamknięte dla żon szafarzy odbędą się w dniach 30 maja - 1 czerwca 2014 roku w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu.
Będzie to czas poświęcony na modlitwę, wzajemne spotkanie i dzielenie się doświadczeniem wiary.
Rozpoczęcie w piątek 30 maja o godz. 18.00 kolacją, a zakończenie w niedzielę 1 czerwca w południe Mszą św.
We Mszy św. kończącej rekolekcje mogą wziąć udział także mężowie. W Domu rekolekcyjnym można się zatrzymać na cały czas rekolekcji.
Rekolekcje poprowadzi ks. Tomasz Blicharz
Kto jeszcze nie zdążył się zgłosić, a chciałby wziąć udział w rekolekcjach może to zrobić do dnia rozpoczęcia.
Koszt rekolekcji to ok. 75 zł.
z modlitwą
ks. Tomasz Bać
Wielkanoc 2014 2014.04.16
Drodzy Bracia, Szafarze nadzwyczajni Komunii świętej!
Gdy zbliżają się Święta Wielkanocne Życzę Wam głębokiego wejścia w Tajemnicę Paschy Jezusa Chrystusa oraz doświadczenia obecności Zmartwychwstałego w Waszej codzienności!
z modlitwą
ks. Tomasz Bać
Informacja dla szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej 2014.04.16
Drodzy Bracia Szafarze
W czasie naszych ubiegłorocznych rekolekcji w Zaczerniu padła propozycja zorganizowania skupienia rekolekcyjnego skierowanego do żon szafarzy nadzwyczajnych.
Pomysł wydaje się bardzo dobry, więc serdecznie zapraszam Wasze małżonki na rekolekcje, które odbędą się w Domu Formacyjnym w Zaczerniu w dniach 30 maja – 1 czerwca 2014 roku. Rekolekcjom będzie przewodniczył ks. Tomasz Blicharz.
Mam wielką nadzieję, że ten czas będzie doskonałą okazją do refleksji nad wiarą i do modlitwy o jeszcze większą miłość w Waszych Rodzinach. Szczegóły dotyczące rekolekcji zostaną podane na stronie internetowej.
Zgłoszenia do 15 maja 2014 r. u odpowiedzialnych rejonowych lub u mnie.
z serdecznymi pozdrowieniami
ks. Tomasz Bać
Prośba o modlitwę 2014.04.11
Nasz brat, Ryszard Kojder, oczekuje na operację. Prosimy Was bracia o modlitwę w jego intencji.
Bracia szafarze
Prośba o modlitwę 2014.02.07
5 lutego 2014 po krótkiej, ale ciężkiej chorobie zmarł Pan Leon Wdowik, szafarz nadzwyczajny Komunii świętej z parafii Świętej Rodziny.
Śp. Leon posługiwał od 2011 roku odwiedzając chorych i w czasie Mszy św. Polecajmy w modlitwie śp. Leona oraz całą jego rodzinę.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 8 lutego o godz. 13.30 na cmentarzu Rzeszów-Wilkowyja
ks. Tomasz Bać
Życzenia świąteczne 2013.12.07
Drodzy Bracia Szafarze
Gdy zbliżają sie Święta Narodzenia Pana pragnę Wam i Waszym Rodzinom życzyc otwartych oczu i serca na przychodzącego Pana! Niech On stanie się Bogiem-z-nami!
Niech nigdy nie zabraknie Wam wiary i sił do pełnienia Waszej pięknej posługi!
ks. Tomasz Bać
Reflekcje z rekolekcji 2013.12.07

Wspomnienia z rekolekcyjnych dni skupienia w ośrodku rekolekcyjnym w Zaczerniu / 15-17.11.2013 /

Tak wyczekiwane dni skupienia po raz kolejny poprowadził ks. Tomasz Blicharz.

W pierwszej konferencji ks. Tomasz zadawał wiele pytań na które trzeba było odpowiedzieć sobie we własnym sercu. Pytania i poddawane refleksje co do posługi szafarza dość mocno poruszały te najbardziej delikatne „struny” serca. Boży Duch wypełniając całą kaplicę swym ożywczym tchnieniem mocno stawiał nas w prawdzie. Ta prawda nasycona była miłością i wielką troską o każdego z obecnych szafarzy.

Już pierwsze dwa pytania  - czy jesteś szczęśliwy że jesteś szafarzem? oraz czy Bóg jest szczęśliwy że jesteś szafarzem? -  wprowadziły nas w nastrój głębokiej refleksji. Ta konferencja była bardzo mocnym i ujmującym przeżyciem a później eucharystia i spotkanie z JEZUSEM tak bardzo przygarniającym nas do siebie. Atmosfera i klimat Bożej miłości pozwolił z realizmem spojrzeć na siebie i wymagania jakie stawia nam PAN oraz to kim jestem i jak żyję. Bardzo skutecznie zostaliśmy oderwani od spraw tego świata i od tego co przyziemne abyśmy nie stawiali oporu działania Bożej łaski która chce nas podnieść i na nowo kształtować nasze myślenie, świadomość Bożych planów i zamiarów względem jego sług. Kolejne medytacje i konferencje rekolekcjonista ks. Tomasz oparł na fragmentach z Pisma Świętego : zagubienie Jezusa i odnalezienie Go w świątyni ; cudowny połów ryb i powołanie Piotra ; o otrzymanych talentach(minach) i ich pomnażaniu ; bogacz i Łazarz .  W atmosferze zasłuchania zadziwił nas swym bardzo wnikliwym przedstawieniem postaw człowieka i tej niezwykłej dobroci Jezusa wobec różnych zmagań człowieka oraz Jego inicjatywie delikatnej, wychowawczej nie naruszającej ludzkiej wolności. 

  Wnioski z tych rozważań :
 • nie zagubić Jezusa
 • On jest wszystkim co należy di Ojca
 • mówić jak Jezus i patrzeć jak Jezus
 • cierpieć bez pretensji i rozżalenia
 • być rozmodlonym bo to jest zapora dla wszelkich zakusów diabła
 • mam być sobą , prawdziwy autentyczny wszędzie
 • moja postawa miłości do Jezusa ma wpływ na innych
 • zawsze adresatem słów ewangelii jestem ja sam
 • określenie w ewangelii „pewien człowiek” to ja
 • biedak jest szansą dla bogacza
 • chorzy są szansą dla zdrowych
 • samotni są szansą dla szczęśliwych
 • jedni są szansą dla drugich
 • człowiek jest szansą dla miłości i pomocy
 • jestem bogaty, ubogacony w pewne wartości od Boga - czy wiesz w co?
 • dać człowiekowi cząstkę swojego czasu
 • kochaj więcej w pierwszym rzędzie najbliższe mi osobybsp
 • o wszystko i wszystko rozgrywa się na ziemi
 • patrz w górę a zobaczysz potrębujących
 • największym cudem na ziemi jest ewangelia

  Bardzo ważnym tematem jest modlitwa i tu ks. Tomasz mówił że:
 • trzeba głębiej zrozumieć treść znanych modlitw
 • często zatrzymywać się nad treścią i głębią modlitwy OJCZE NASZ
 • mam się modlić jako ten który jest pośród braci bo z nimi pójdę (albo nie) do nieba  a nie sam 
 • należy zrobić wszystko aby Królestwo Boże było już tu na ziemi
 • imię Boże uświęcać przez słowa, posługę, postawę, sposób reagowania
 • nie łatwo jest godzić się z wolą Bożą gdy dotykają doświadczenia, ale rozmodlony człowiek szybko opanuje emocje i z pokojem w sercu popatrzy na to co boleśnie przeżywa
 • nad każdą modlitwą zgłębiać jej treść
 • modlitwa własnymi słowami jest bardzo potrzebna
 • modlitwa wstawiennicza uwrażliwia i rozwija miłość do człowieka
 • modlitwa milczenia , trudna ale w niezwykle owocna szczególnie przed Najświętszym Sakramentem

Ważnym punktem były spotkania w grupach, na których tworzone były kodeksy: ojca, męża, zięcia, teścia. Wypracowane zasady będą dla nas wytycznymi dla lepszego życia.

  Z homilii na niedzielnej Mszy świętej kończącej dni skupienia:
 • nie pytaj kiedy będzie koniec!!
 • czy jestem gotowy – to jest w sercu chrześcijanina
 • fundament i położenie cegły
 • wiara to odwaga kroczenia za Bogiem
 • nie bój się mówić o Bogu, mów z chrześcijańską nadzieją czyli pewność że to co robię ma sens bez względu jak to się skończy
 • mów o Bogu jeżeli jest w tobie
 • szczęśliwa nadzieja ma być w tobie
 • noś w sobie stałe pragnienie dobra dla każdego człowieka
 • świadomość Boga który jest obok mnie wiele zmienia relacji do każdego człowieka
 • kochaj więcej w pierwszym rzędzie najbliższe mi osoby

Zdjęcia z rekolekcji 2013.11.29
Zamieszczam obiecane zdjęcia z rekolekcji 2013r. oraz z 2012r.
Szczęść Boże. Krzysztof
Nowy kurs ropoczęty 2013.11.24
16 listopada ruszył nowy kurs przygotowujący szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. Formację rozpoczęło 45 osób, wśród których jest 21 sióstr zakonnych z 7 zgromadzeń. Siostry jako szafarze nadzwyczajni Komunii św. będę posługiwać przede wszystkim w swoich domach zakonnych.
Tym razem formacja odbywa się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie.
Jak zwykle kandydaci na szafarzy uczestniczą w wykładach z liturgiki, teologii dogmatycznej, teologii duchowości oraz prawa kanonicznego.
Kurs potrawa do lutego 2014 i zakończy się uroczystym błogosławieństwem Księdza Biskupa.
  Spotkania w ramach kursu odbywać się będą:
 • 7 grudnia
 • 11 stycznia
 • 1 lutego
 • 14 lutego
 • Termin ostatniego spotkania połączonego z błogosławieństwem do pełnienia posługi szafarza podany zostanie w późniejszym terminie
  Parafie kandydatów na szafarzy:
 • Rzeszów - Świętej Rodziny
 • Ropczyce - Fara
 • Ropczyce - Świętej Rodziny
 • Dębowiec
 • Dobrzechów
 • Glinik
 • Jasło - św. Antoniego
 • Mała
 • Pagorzyna
 • Siedliska
 • Hadle Szklarskie (archidiecezja przemyska)
  Siostry kandydatki pochodzą z następujących zgromadzeń:
 • Siostry Sercanki
 • Siostry Pijarki
 • Siostry Rodziny Maryi
 • Siostry Szkolne de Notre Dame
 • Siostry Michalitki
 • Siostry Dominikanki
 • Siostry Serafitki
Plan rekolekcji szafarzy 2013.11.13
PROGRAM REKOLEKCJI DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚW.
  Piątek 15.11.2013
 • 19.15 – Kolacja i Zawiązanie wspólnoty rekolekcyjnej
 • 20.00 – Konferencja
 • 21.00 – Czuwanie modlitewne
  Apel
  Słowo na koniec dnia
  Sobota 16.11.2013
 • 8.00 – Medytacja
 • 8.30 – Śniadanie i kawa
 • 9.45 – Konferencja I
 • 10.45 – Konferencja II
 • 11.30 – Spotkanie w grupach
 • 12.30 – Namiot Spotkania
 • 13.15 – Obiad
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
  Konferencja
 • 16.00 – Nabożeństwo pokutne (Możliwość spowiedzi)
 • 18.00 – Kolacja
 • 19.00 – Msza święta z homilią
 • 20.00 – Wieczorne spotkanie
  Niedziela 17.11.2013
 • 8.00 – Medytacja
 • 8.30 – Śniadanie i kawa
 • 9.30 – Konferencja
 • 11.00 – Msza z homilią
 • 12.00 – Obiad
Rekolekcje szafarzy 2013.10.27
Na zakończenie Roku Wiary zapraszamy na coroczne rekolekcje dla szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. posługujących w naszej diecezji. Rekolekcje odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu, w dniach 15-17 listopada 2013 roku. Rozpoczęcie 15 listopada (piątek) o godz. 20, przewidywane zakończenie - 17 listopada (niedziela) po obiedzie. Koszt rekolekcji - 80 zł.
Zgłoszenia do 10 listopada u odpowiedzialnych rejonowych lub u ks. Tomasza.
W połowie listopada rozpocznie się nowa formacja przygotowująca szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. Z kilkunastu parafii zgłosiło się ok. 30 kandydatw, do których dołączą także siostry zakonne. Otaczajmy ich naszą modlitwą.
Rekolekcje szafarzy 2012.11.21
WSTĘPNY PROGRAM REKOLEKCJI DLA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚW.
  Piątek
 • 18.00 - Zawiązanie wspólnoty rekolekcyjnej
 • 18.15 - Kolacja
 • 19.00 – Konferencja
 • 20.00 – Czuwanie modlitewne
  Sobota
 • 8.00 – Medytacja
 • 8.30 – Śniadanie i kawa
 • 10.15 – Konferencja
 • 11.30 - Spotkanie w grupachv
 • 12.30 - Namiot Spotkania
 • 13.15 – Obiad
 • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
  Konferencja
 • 16.00 – Nabożeństwo pokutne
  Możliwość spowiedzi
 • 18.00 – Msza święta z homilią
 • 19.00 – Kolacja
 • 20.00 – Film
  Niedziela
 • 8.00 – Medytacja (ks. Tomasz Blicharz)
 • 8.30 – Śniadanie i kawa
 • 9.45 – Konferencja
 • 11.00 - Msza z homilią
 • 13.00 - Obiad

ks. Tomasz Bać
Rekolekcje szafarzy 2012.11.18
W dniach 23-25 listopada w domu rekolekcyjnym w Zaczerniu odbędą się rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Rozpoczęcie w piątek, 23 listopada o godz. 18.00, zakończenie w niedzielę 25 listopada o godz. 12.00.
Zgłoszenia do 20 listopada u odpowiedzialnych w rejonach lub u duszpasterzy. Koszt uczestnictwa wynosi 80 zł.Szczegółowy plan będzie podany na rozpoczęcie rekolekcji.

ks. Paweł Matuszewski
Rekolekcje szafarzy 2012.10.25
Zapraszamy wszystkich szafarzy na rekolekcje, które odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu w terminie od 23-25 listopada 2012 r. Koszt uczestnictwa 80 zł. Proszę się zgłaszać do 20.11.2012 do odpowiedzialnych za poszczególne rejony.

ks. Paweł Matuszewski
Rozważania na niedzielę 2012.09.30
W najbliższą niedzielę usłyszymy dalszą część 9 rozdziału Ewangelii wg św. Marka, w której znajduje się opis rozmowę Jezusa ze św. Janem. Już na początku dialogu umiłowany uczeń Jezusa skarży się, że jest ktoś, kto czyni cuda w imię Jezusa a nie należy do grona Apostołów. Do serca Jana wkrada się zazdrość, że ktoś otrzymał więcej łaski niż on. Żali się, że ten człowiek może w imię Jezusa wypędzać złe duchy, a przecież to oni - Apostołowie są przez cały czas wiernie Jezusowi. Wszędzie z nim chodzą, są blisko Niego i głoszą Jego naukę.
Również w życiu szafarza może być pokusa zazdrości i robienia wyrzutów Panu Bogu. Dlaczego ja choć przecież z takim poświęceniem, tracąc swój wolny czas, narażony nierzadko na wyśmianie nie otrzymuje darów, które chciałbym posiadać a otrzymuje je ten, który przecież nie zanosi Jezusa do chorych?
Św. Jan otrzymuje od Jezusa bardzo kategoryczną odpowiedź. Jezus przestrzega go, żeby naprawianie świata zaczął nie od innych, tylko od siebie! Bez wątpienia to jest również zaproszenie skierowane do każdego szafarza. Najpierw ja ma stawać się świętszy, bardziej złączony z Jezusem. Ze względu na spełnianą posługę jeszcze bardziej wymaga się ode mnie świadectwa. Jednoznaczności. Kategoryczności w walce o moją osobistą świętość. Nie mogę zapominać o dramatycznej przestrodze Jezusa: „Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze.” Mój grzech może stać się powodem zgorszenia drugiego. Może stać się powodem zadawania pytań: Jak to? Ten człowiek bierze do swoich rąk Jezusa, a w swoim życiu … ? Tutaj realizują się słowa: „ komu więcej dano, od tego też więcej wymagać się będzie”. Starajmy się na co dzień, być dla drugiego przykładem, aby budował się naszą postawą, wprowadzając w czyn słowa św. Pawła, by zło dobrem zwyciężać.

ks. Paweł Matuszewski
Drodzy Bracia Szafarze 2012.09.05
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wchodzimy w nowy rok naszej pracy i posługi. Jezus nieustannie zaprasza nas do nowej gorliwości oraz do tego aby otwarcie i z nadzieją nieść Go do braci i sióstr, którzy nie mogą przyjść do kościoła parafialnego aby uczestniczyć w Eucharystii.
Nowy rok, który w całym Kościele będzie Rokiem Wiary jest też wielkim wezwaniem do nowej ewangelizacji, czyli do świadectwa o Chrystusie wobec tych wszystkich, którzy nie mają siły i odwagi, aby zaufać Chrystusowi. Właśnie dlatego potrzeba nam nowej mobilizacji do posługi szafarza oraz codziennego świadectwa. Ku temu będzie służyła nasza tegoroczna formacja. Różnie to wyglądało do tej pory: zwykle o Waszą formację troszczyli się Wasi Księża Proboszczowie. W tym roku zaś pragniemy, aby formacja szafarzy mogła ponownie rozbłysnąć i umocnić każdego z Was w tym, do czego zostaliście wezwani przez Księdza Biskupa.
Pierwszym etapem formacji będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii Świętej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, która w tym roku odbędzie się 22 września. Zapraszamy do udziału Was i Wasze żony!
Kolejnym krokiem będzie odnowienie posługi szafarzy nadzwyczajnych, gdyż 30 września mija termin upoważnienia udzielonego przez Księdza Biskupa. Proszę o przypomnienie Księżom Proboszczom o konieczności skierowania odpowiedniej prośby do Kurii.
Pragniemy, abyśmy w Roku Wiary spotkali się na wspólnych rekolekcjach dla szafarzy nadzwyczajnych. O terminie i miejscu rekolekcji poinformujemy wszystkich w najbliższym czasie.
Ważnymi momentami w formacji będą także dni skupienia, jak zwykle odbywające się w naszych rejonach.
Chcielibyśmy bardzo, aby również nasza strona internetowa trochę się ożywiła. W związku z tym co jakiś czas będziemy proponować rozważania do niedzielnej liturgii słowa mając nadzieję, że staną się one pomocą do Waszej modlitwy i przeżywania posługi. Prosimy też z całego serca o włączanie się w tworzenie strony. Każdy tekst, świadectwo, zdjęcie jest bardzo cenny, ponieważ może być umocnieniem dla innych Braci.
Jeszcze raz ogromnie dziękujemy za Waszą posługę oraz za pokonywanie wszystkich trudności, jakie się z nią wiążą!

ks. Tomasz Bać
ks. Paweł Matuszewski
Pielgrzymka do Łagiewnik 2012.09.02
Drodzy nadzwyczajni szafarze Komunii świętej!
Przed 10 laty, 17 sierpnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II poświecił Bazylikę Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oraz dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. W homilii mówił:,, Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!"
To zadanie wypełniają nadzwyczajni szafarze Komunii Św., którzy zanoszą Komunię osobom chorymi starszym i niepełnosprawnym.
W ramach naszej formacji stałej, 22 września 2012 r. odbędzie się VI Ogólnopolska Pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Tym razem pielgrzymować będziemy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium bł. Jana Pawła w Krakowie -Łagiewnikach.
  Program:
 • 10.45 - Zawiązanie wspólnoty - Bazylika Miłosierdzia Bożego - ks. bp Adam Bałabuch
 • 11.00 - Przedłużenie miłosiernych dłoni Jezusa - konferencja ks. dr Franciszka Ślusarczyka
 • 11.45 - Przygotowanie do Mszy świętej
 • 12.00 - Msza św. pod przewodnictwem J. Em. ks. kard Stanisława Dziwisza
  Przerwa
 • 14.00 - Różaniec - tajemnice światła - przejście do Sanktuarium bł. Jana Pawła II
  Modlitwa przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II i oddanie czci relikwiom - ks. bp Stefan Cichy
 • 16.00 - Zakończenie pielgrzymki
Przybądźmy jak najliczniej!
Jak to było zwyczajem wcześniejszych naszych pielgrzymek w czasie Eucharystii uczestniczmy ubrani w alby. Na różaniec przywieźmy ze sobą świece by płonęły w naszych rękach w czasie rozważań tajemnic światła.
Na stronie internetowej nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Archidiecezji Krakowskiej nszafarze.org można znaleźć wszystkie informacje dotyczące naszej tegorocznej pielgrzymki.
Nasze przygotowanie do pielgrzymki oddajemy pod opiekę św. Stanisława Kazimierczyka patrona nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Archidiecezji krakowskiej. Niech tegoroczne pielgrzymowanie będzie świadectwem naszej wiary i posługi dziełu miłosierdzia. Zawierzajmy Miłosiernemu Panu przez wstawiennictwo Apostołów Bożego Miłosierdzia św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II nas samych, nasze rodziny oraz naszych braci i siostry, chorych, starszych i niepełnosprawnych. Zachęćmy ich również do duchowej więzi z nami w czasie naszej pielgrzymki.
Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. Archidiecezji Krakowskiej
Pielgrzymka do Łagiewnik 2012.07.05
Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej Archidiecezji Krakowskiej serdecznie zapraszają na VI Ogólnopolską Pielgrzymkę, która w tym roku organizowana jest w Krakowie Łagiewnikach, w sanktuariach: Miłosierdzia Bożego i bł. Jana Pawła II. Pielgrzymka odbędzie się 22 września 2012 r. Szczegóły będą podane w późniejszym terminie.
ks. Paweł Matuszewski
Refleksje po zimowym dniu skupienia 2012.02.19
Za nami kolejny już dzień skupienia dla szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. naszej diecezji, wprowadzający w atmosferę i powagę Wielkiego Postu. Tym razem mieliśmy możliwość spotkania się w dwóch grupach. Najpierw 11 lutego szafarze z rejonu jasielsko-gorlickiego przyjechali do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Dobrze się złożyło, ze spotkanie to zostało wpisane w obchody Światowego Dania Chorego, dzięki czemu podczas Eucharystii mogliśmy się modlić razem z chorymi, którym szafarze posługują. Szafarze z rejonu rzeszowskiego spotkali się natomiast tydzień później, 18 lutego w Domu Rekolekcyjnym „Effatha” w Zaczerniu.
W czasie obydwu spotkań oprócz modlitwy i Eucharystii była okazja posłuchania konferencji ks. dr Jana Kuliga na temat „Nie wyście Mnie wybrali, a ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Po konferencji szafarze, już w małych grupach, mogli porozmawiać o własnym doświadczeniu bycia obdarowanym przez Boga, o wartości pracy oraz o Bożej bojaźni. Podsumowanie pracy w grupach zarówno w Tarnowcu, jak i w Zaczerniu ukazało, że są to bardzo istotne tematy w naszym ludzkim życiu i podczas pełnienia posługi szafarza.
W czasie dnia skupienia nie zabrakło też modlitwy w intencji chorych szafarzy oraz w intencji tych, których Pan w ubiegłym roku powołał do siebie.
Na kolejny dzień skupienia już teraz zapraszamy w okresie wielkanocnym, bo chyba wszyscy odczuliśmy, że takie spotkania są bardzo ważne dla naszej posługi i niesłychanie umacniają wiarę oraz poczucie braterstwa.
x.Tomasz Bać
Dzień skupienia 2012.02.13
18 lutego 2012 zapraszmy wszystkich szafarzy na dzień skupienia do Zaczernia. W trakcie spotkania planowana jest Jutrznia, konferencja, spotkanie w grupach przy kawie, Eucharystia. Początek spotkania o 9:30. Serdecznie zapraszamy.
Zmarł jeden z szafarzy 2011.09.30
W ostatnich dniach po długiej chorobie zmarł szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej z parafii Matki Bożej Różańcowej Pan Henryk Cieślachowski.
Należał do pierwszej grupy szafarzy Komunii św. naszej diecezji ustanowionych w roku 2008. Od trzech lat bardzo ofiarnie posługiwał w kościele parafialnym oraz w Domu Pomocy Społecznej na rzeszowskiej Baranówce. Od wielu lat związany był także z sanatorium w Górnie.
Jego rozmodlenie oraz bardzo poważne traktowanie posługi szafarza nadzwyczajnego zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich szafarzy naszej doecezji.
Pogrzeb Pana Henryka odbędzie się w czwartek 29 września o godz. 14. 30 na cmentarzu Rzeszów - Wilkowyja.
Pamiętajmy o modlitwie za śp. Pana Henryka
ks. Tomasz Bać
V ogólnopolska Pielgrzymka szafarzy... 2011.09.18
Drodzy Szafarze!
W sobotę 08 października 2011 roku odbędzie się V Ogólnopolska Pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. na Jasną Górę. Po raz drugi w pielgrzymce tej wezmą udział szafarze z naszej diecezji. Wyjedziemy z Rzeszowa, a jeśli będzie wystarczająca liczba chętnych, to także z Jasła - Gorlic. Oczywiście na pielgrzymkę zaproszone są także żony szafarzy.
Zapisy i informacje u odpowiedzialnych:
 • rejon rzeszowski: p. Władysław Stańko, tel. kom. 516 54 57 74
 • rejon gorlicki: p. Bogusław Żółkoś, tel. kom. 604 58 38 07
Program pielgrzymki
 • ok 5:30 - wyjazd
 • 11:00 - konferencja
 • 12:00 - msza św. (przewodniczy ks bp Stefan Cichy)
 • 14:00 - droga krzyżowa
 • 15:00 - zakończenie pielgrzymki
 • 22:00 - przewidywany powrót
Serdecznie zapraszam wszystkich szafarzy do udziału w pielgrzymce. Będzie ona zamknięciem kolejnego roku posługi oraz okazją do podsumowań, dzielenia się i spotkania z szafarzami z innych diecezji
ks. Tomasz Bać
Zmarł jeden z szafarzy 2011.07.15
Dzisiaj dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci p. Roberta Kowalskiego, szafarza nadzwyczajnego Komunii św. pełniącego posługę w parafii katedralnej w Rzeszowie. Od kilku tygodni p. Robert zmagał się z nagłą chorobą i wielkim cierpieniem, a dzisiaj wolą Pana Boga stało się, aby przeszedł z tego świata do Jego Królestwa.
P. Roberta zapamiętamy jako zawsze uśmiechniętego i wiecznie żartującego człowieka, gotowego do podjęcia wszelkich posług podczas naszych spotkań formacyjnych i dni skupienia, zaangażowanego w sprawy organizacyjne, w prowadzenie grup i w liturgię. Dziękując za świadectwo wiary p. Roberta wśród nas otoczmy modlitwą także jego Żonę i dzieci.
Pogrzeb śp. Roberta Kowalskiego odbędzie się we wtorek 19 lipca 2011 r. o godz. 14:30 na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Różaniec o godz. 14:00
ks. Tomasz Bać
Majówka 2011 2011.04.23
Drodzy Szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej!
Czas wielkanocny mobilizuje nas do głębszego spojrzenia na pełnioną posługę. W ubiegłym miesiącu Ksiądz Biskup udzielił błogosawieństwa nowym szafarzom, więc przychodzi czas na to, aby się poznać, spotkać i wspólnie pomodlić.
Serdecznie zapraszam wszystkich szafarzy wraz z żonami na wspólne wielkanocne spotkanie formacyjne, które odbędzie się w sobotę, 14 maja w Domu Rekolekcyjnym w Zaczerniu. Początek o godz. 9.30.
W programie:
 • konferencja dla szafarzy i żon;
 • wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem;
 • Eucharystia;
 • agapa połączona ze (skromnym) posiłkiem.
Życząc dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych przekazuję najserdeczniejsze pozdrowienia! Niech Zmartwychwstały Chrystus wspomaga Was w Waszej posłudze i daje siłę na każdy dzień życia.
Szczęść Boże!
ks. Tomasz Bać
Dzień skupienia - Majówka 2011.04.03
14 maja 2011 zapraszmy wszystkich szafarzy wraz z małżonkami na dzień skupienia do Zaczernia. W trakcie spotkania planowana jest Eucharystia, konferencja jak również wspólna zabawa podczas Agapy. Serdecznie zapraszamy.
Nowi szafarze w parafiach 2011.04.03
  Kolejna grupa nadzwyczajnych szafarzy rozpoczyna pracę w parafiach.
 • Zaczernie - 2
 • Nawsie - 2
 • Rzeszów, Św.Michała Arch - 5
 • Jasło, Św.Stanisława - 3
 • Jasło, Św.Antoniego - 4
 • Czudec - 1
 • Rzeszów, św.Rodziny - 2
 • Rzeszów, Budziwój - 4
Życzymy Bożego błogosławieństwa podczas pełnienia posługi.
Kolejni Nadzwyczajni Szafarze 2011.03.27
02.04.2011 w parafii Św.Michała Archanioła w Rzeszowie odbędzie się uroczystość błogosławieństwa kolejnych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Mszy św. o godzinie 10:00 przewodniczyć będzie JE Ks. Biskup Ordynariusz.
Grono szafarzy powiększy się o kolejnych 23 mężczyzn, którzy w swoich parafiach będę służyć chorym.
Kurs formacyjny dla szafarzy nadzwyczajnych w Zaczerniu 2010.10.11
9 października 2010 r. w Ośrodku Rekolekcyjnym w Zaczerniu rozpoczęła się druga edycja kursu formacyjnego dla kandydatów na szafarzy. Ich zadaniem będzie roznoszenie Komunii Świętej chorym tuż po niedzielnej Eucharystii oraz w sytuacjach nadzwyczajnych.
Posługę szafarzy będą pełnić mężczyźni cieszący się dobrą opinią parafian i cechujący się głębokim życiem religijnym. Kurs obejmie 6 spotkań. Nad całością formacji czuwa ks. dr Tomasz Bać - wykładowca Liturgiki w WSD w Rzeszowie. Po ukończeniu formacji kandydaci otrzymają błogosławieństwo księdza biskupa i podejmą posługę w swoich parafiach.
Dzień skupienia rejonu rzeszowskiego 2010.05.02
Zapraszamy na kolejny dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy, który odbędzie się 08.05.2010r w domu rekolekcyjnym Bł. Karoliny Kózkówny.
Odwiedziny chorych 2010.01.21
Pani Maria jest osobą chorą, która nie ma możliwości uczetniczenia w niedzielnej Eucharysti w kościele. Zapraszam do lektury świadectwa osoby odwiedzanej przez Nadzyczajnego Szafarza.
Pielgrzymka szafarzy... 2009.09.03
Drodzy Szafarze!
W sobotę 26 września 2009 roku odbędzie się IV Ogólnopolska Pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. na Jasną Górę. Po raz pierwszy w pielgrzymce tej wezmą udział szafarze z naszej diecezji. Wyjedziemy z dwóch miejsc: z Rzeszowa i Jasła (przez Gorlice) o godz. 4.30. Koszt pielgrzymki: 40 zł.
Zapisy (do 21 września) i wszelkie informacje u odpowiedzialnych:
 • rejon rzeszowski: p. Władysław Stańko, tel. kom. 516 54 57 74 (wieczorem: 017 787 70 43)
 • rejon gorlicki: p. Bogusław Żółkoś, tel. kom. 604 58 38 07
 • ks. Tomasz Bać: 696 67 41 69, e-mail: tobac@op.pl
Program pielgrzymki:
 • godz. 4.30 – wyjazd
 • godz. 10.30 – zawiązanie wspólnoty na Jasnej Górze
 • godz. 10.50 – konferencja „Duchowość eucharystyczna w życiu nadzwyczajnego szafarza Komunii św.”
 • godz. 11.30 – wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i okazja do spowiedzi św.
 • godz. 12.10 – procesja eucharystyczna
 • godz. 13.00 – przerwa na posiłek (we własnym zakresie)
 • godz. 14.00 – Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu (ks. Bp Stefan Cichy, ks. Bp Grzegorz Balcerek)
 • godz. 15.30 – zakończenie pielgrzymki
Przewidywany powrót ok. godz. 22.00
Serdecznie zapraszam wszystkich szafarzy do udziału w pielgrzymce. Będzie ona zamknięciem pierwszego roku posługi oraz okazją do podsumowań, dzielenia się i spotkania z szafarzami z innych diecezji.
z serdecznymi pozdrowieniami
ks. Tomasz Bać
Po wakacjach powracamy do publikacji kolejnych prac z serii "Moje Zamyślenia" 2009.08.31
INNE ŻYCIE

Można żyć na luzie i byle jak ,
   nawet żyć bezdusznie i lekkomyślnie ,
   w ciągłym zaspakajaniu swego egoizmu
   z zadymioną świadomością prawdziwego piękna.
Fałszywy sens marzeń , tęsknot i pragnień ,
   to żyć przyziemnie dla chwilowych rozkoszy ,
   Tarzan w dżungli nie wiedział kto to człowiek ,
   a bogaty był w najpiękniejsze ludzkie odruchy.
Kto nie rozpoznał w sobie innego życia ,
   ukrytego w głębinach ludzkiej duszy ,
   tak jak Tarzan nie odkryje kim jest człowiek ,
   ulegając instynktom i nieludzkim prawom dżungli.
To inne życie każdy nosi w sobie ,
   czy chce czy nie chce wiecznie trwać będzie ,
   ożywione rozkwitnie w nieprzemijające piękno ,
   zabijane i zduszone trwać będzie w wiecznej agonii .
O Życie jedyne , jakżeś nieuchwytne ,
   o tobie mówią tęsknoty i pragnienia ,
   o życie jedyne, jakżeś upragnione w swej niepowtarzalności
   choć często spowite, oschłością i osamotnieniem .
Ducha swego w swym wnętrzu odkryć trzeba,
   pochylić głowę a serce swe wznieść wysoko ,
   twarz promiennym blaskiem zapłonie ,
   łzy szczęścia popłyną i rozjaśnią widzenie.
Przeczucie piękna wewnętrznego życia ,
   ogarnie Boży duch i da natchnienia ,
   coś przynagli , by oddać im się bez reszty ,
   za cenę szaleństwa w ukochaniu Bożej prawdy .
Nie bój się paradoksów Boga , idź na przepadłe ,
   choć niechęć i strapienie nieznośnie uwiera
   to nic że przed tobą ciemność i lęk
   jesteś na drodze swych marzeń i tęsknot .
Wytrwaj tylko w modlitwie ufnej i wiernej ,
   w sercu szybko zapłonie Boży ogień miłości ,
   entuzjazmu i wdzięczności nikt już nie powstrzyma ,
   jesteś w sercu Boga , swej nieskończoności.


brat Andrzej
Kolejne prace z serii "Moje Zamyślenia" 2009.06.02
W POSŁUDZE MIŁOŚCI
Do cierpiącego człowieka posyła mnie PAN.
Ludzkie serce wyczekuje Serca Miłości.
Kapłan z ołtarza daje mi Jezusa ukrytego w Hostii świętej.
Bursę, najskromniejsze i najmniejsze tabernakulum,
Zawieszam na szyi i chowam pod swą marynarkę.
Przytulając do serca bardzo zakłopotanego,
Dyskretnie mijam ludzi idących z kościoła.
Idąc myślę sobie, że znów jest ON pośród ludzi,
Ukryty i nierozpoznany jak kiedyś w Nazarecie.
Znany i tak bliski tylko Maryi i Józefowi,
A teraz tylko mnie.
Co znaczą dla mnie te chwile jedyne ?!
Jak rozradowani uczniowie wracający z Emaus,
Niosą widomość że Jezus żyje,
Tak ja niosę żyjącego Jezusa,
Aby rozradowało się serce człowieka strapionego.
Choć przed chwilą spożyłem Ciało Pana,
Jednocząc się najściślej z Trój jedynym Bogiem,
Mam świadomość innej Jego obecności.
Tak jak Anioł dzieciom fatimskim ukazał Hostię i Kielich,
I nauczył postawy pokory i czci wobec świętych Postaci,
Tak i ja adoruję, uwielbiam i wdzięczność wyznaję,
Cały skupiony na tej zawsze niepowtarzalnej okoliczności.
Zwierzam się serdecznie i ufnie ze wszystkich swych spraw,
Nieraz wysilam się i zmagam z różnymi przeciwnościami.
Moje zaangażowanie i uwaga na tej obecności PANA,
Jest odpowiedzią wielkoduszną mego serca,
Na tak wielki Jezusa dar miłości, w to „ja” i „ON”.
Moja świadomość i wyobraźnia nie wystarczą,
By pojąć ogrom danej mi łaski w pełnieniu tej posługi.
Tylko serce nie tyle przez uczucia coś więcej mi mówi,
Lecz wskazuje na wiarę abym miał mocną w sobie.
Wiarę w miłosierną Miłość Jezusa i w Jego niepojęte zatroskanie,
O każdego człowieka tak różnie pojmującego przemijanie.
Tylko przez wiarę będę zdolny pochylić się nad starością i chorobą,
Nad samotnością , rozżaleniem, nad bezradnością i opuszczeniem,
Które są nieraz powodem trudnych doświadczeń i przykrych niespodzianek.
Mocna wiara w moc łaski Pana tak uniżonego w Komunii świętej,
Angażuje mnie mocno w ten obrzęd Miłości.
Klimat modlitwy serdecznej do Pana, wdzięcznością serce unosi,
Otwiera serce dla Miłości by przeczuć to mogło a nawet zrozumieć,
Jak wielkie dzieją się rzeczy w tym spotkaniu serc paschalnych,
Jak wielkie zbawcze możliwości, otwierają się dla duszy człowieczej.


brat Andrzej
Kącik "Moje Zamyślenia" 2009.05.24
Drodzy Bracia w posłudze. Otwieramy nowy kącik o nazwie "Zamyślenia". Służyć on będzie do prezentacji twórczości Braci szafarzy. Zachęcamy do przesyłania swoich prac: graficznych, pisarskich, muzycznych.
Rozpoczynamy od prac brata Andrzeja.
WYZNANIE
Jestem, bo Ktoś mnie wymarzył
Jestem , bo ktoś mnie zapragnął
Jestem , by za Kimś tęsknić
Jestem, by kogoś uszczęśliwić

Żyję na tym świecie , lecz nie dla tego świata
Żyję dla siebie , dając siebie innym
Żyję w trudzie pracy , zmaganiach z samym sobą
Żyję idąc z tym który jest Drogą Prawdą i Życiem

Myślę nad sobą , nad istnieniem i innym światem
Myślę o szczęściu , co w zasłonie znaków jest tak blisko
Myślę o tym, co mądre i piękne w pragnieniach i natchnieniach
Myślę , aby nie ulec bezmyślności i zniechęceniu

Tęsknię za ciszą , chwilą samotności i modlitwą
Tęsknię za duchowym pocieszeniem
Tęsknię za łagodnością i zrozumieniem
Tęsknię za spotkaniem , obecnością , jednością serc

Kocham Świętą Księgę Życia , źródło radości i fascynacji
Kocham Maryję i Kościół , niezawodne macierzyńskie schronienie
Kocham człowieka , najszlachetniejsze i oszpecone dzieło Stworzyciela
Kocham Jezusa ukrzyżowanego , jedyną prawdziwą miłość i moje ocalenie

Boleję kiedy w sercu brak pokoju
Boleję patrząc na łzy i zwątpienie
Boleję dotknięty złością i złym słowem
Boleję przez grzech który czynię

Raduję się małżeństwem , ojcostwem , rodziną
Raduję się pięknem jakie nosi w sobie człowiek
Raduję się przebywaniem we wspólnocie Miłości
Raduję się zwycięstwem łaski i porażką szatana

Wierzę w miłość taką , co bezinteresowność rozumie
Wierzę każdemu kto patrzy w moje serce
Wierzę w życie co daje Życie
Wierzę Bogu który wszystko oddał dla mnie

Chcę walczyć o Bożą łaskę w sobie .
Chcę drogą modlitwy iść wiernie i wytrwale .
Chcę spotykać Jezusa przy eucharystycznym stole .
Chcę dla każdego być bratem i przyjacielem


brat Andrzej
Piękne doświadczenie… - świadectwo L. i R. Kojder 2009.01.16
Szafarz Ryszard Kojder wraz z żoną Lucyną opowiadają o wspólnym odkrywaniu posługi szafarza nadzwyczajnego Komunii Św.
Życzenia świąteczne 2008.12.22
zyczenia
Drodzy Szafarze Nadzwyczajni Komunii Św.!

Na radosne Święta Bożego Narodzenia pragnę życzyć, byśmy w tych dniach jeszcze mocniej odczuli, że Jezus Chrystus jest naszym największym skarbem, którym mamy dzielić się z każdym człowiekiem spotkanym na drodze naszego życia.
Niech Chrystus, którego trzymacie w swoich rękach będzie dla Was i dla Waszych Rodzin siłą i nadzieją w każdym dniu Roku Pańskiego 2009.
Wraz z tymi życzeniami zapewniam o modlitwie za Was i za Wasze Rodziny przy żłóbku Nowonarodzonego Jezusa.
ks. Tomasz Bać
Rozmowa z Jackiem Kamińskim - szafarzem nadzwyczajnym 2008.12.20
Zapraszamy do lektury wywiadu z Jackiem Kamińskim - szafarzem nadzwyczajnym w parafii MB Saletyńskiej
Dzień skupienia szafarzy... 2008.12.06
6 grudnia w domu rekolekcyjnego bł. Karoliny odbył się dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej rejonu rzeszowskiego. Na spotkaniu w grupach, mieliśmy okazję podzielić się tym jak realizowana jest nasza posługa w parafii, jakie mamy z tym trudności, w jaki sposób odbierana jest nasza posługa przez chorych czy znajomych.
Po zakończeniu prac w grupach ks. Tomasz Bać podsumował nasze spotkania oraz odpowiadał na nurtujące nas pytania.
Kolejnym punktem była medytacja, którą poprowadził ks. Lucjan Szumierz rozważając tajemnicę przemienienia się Pana Jezusa na górze Tabor. Rysując nam sylwetki apostołów obecnych na górze: Piotra, Jakuba i Jana, ks. Lucjan pokazał nam symboliczną wymowę trzech namiotów jako wybóru łatwiejszego rozwiązania dla apostołów. Przenosząc to na życie każdego z nas szukaliśmy przyczyn łatwiejszych wyborów, których dokonujemy. Dlaczego wybieramy gniew zamiast miłości, obrażanie się zamiast przebaczenia, kłamstwa zamiast prawdy ? Medytacja ta pobudziła nas do głębokiej refleksji.
Centralnym punktem spotkania była Eucharystia. Wspólne uczestnictwo we Mszy Świętej oraz Komunia Święta przyjęta pod dwiema postaciami dały nam zastrzyk energii do dalszego pełnienia posługi.
Podobny dzień skupienia dla szafarzy rejonu gorlickeigo odbył się tydzień wcześniej (29 listopada) w Tarnowcu.
Dziękujemy ks. Tomaszowi, ks. Lucjanowi za skierowane do nas słowa. Dziękujemy ks. Pawłowi Tomoniowi za przyjęcie nas w domu rekolekcyjnym.
Parę zdjęć.
Szczęść Boże. Krzysztof
Dzień skupienia szafarzy... 2008.11.16
Zapraszamy na dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. do domu rekolekcyjnego bł. Karoliny 2008.12.06 na godzine 9:30. Spotkanie zakończy się ok.14:30.
Nowy adres strony 2008.08.28
Nowy, łatwiejszy do zapamiętania adres naszej strony to www.szafarze.rzeszow.pl
Informacje prasowe i telewizyjne 2008.06
  Wywiady z nadzwyczajnymi szafarzami Komunni św.:
 • Wywiad z Marianem Salwikiem z parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie i Piotrem Królem z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie. Niedziela 26/2008
 • Artykuł serwisu regionalnego TVP (wersja video).
Reportaż z otrzymania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. 2008.06.15
Reportaż z otrzymania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Zmiana terminu 2008.05.31
Informujemy, że zmieniony został termin udzielenia posługi Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii Świętej przez JE księdza Biskupa. Uroczysta Msza Święta została przeniesiona na 15 czerwca (niedziela) na godzinę 16:30 w Tarnowcu.
Dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej rozpoczęcie Drogą Krzyżową o godzinie 14:30.
Serdecznie zapraszamy