Światło Chrystusa!
Bogu niech będą dzięki!

Oaza- to niewielki obszar na pustyni, o warunkach środowiskowych zupełnie odmiennych od pustynnych. W oazach występuje wystarczająco dużo wody. A więc słowo "oaza" oznacza miejsce, przystań, w której wędrownik może się ukryć przed słońcem i sobie odpocząć.

Słowem "oaza" nazywamy często Ruch Światło-Życie. To tu możemy spokojnie usiąść, porozmawiać, schronić się przed teraźniejszym światem, pełnym zła i przemocy. Tutaj często uciekamy od tego, co nas przeraża, bo jest to miejsce, gdzie możemy znaleźć bezgraniczna miłość - AGAPE!!!


"Oaza" działa w parafii Św. Michała prawie od samego początku jej powstania. W tym czasie przeżywała okresy wzlotów i upadków. Moderatorami naszej wspólnoty byli kolejno: ks. Józef Czerak, ks. Marian Jagieła, ks. Marian Czenczek, ks. Janusz Podlaszczak, ks. Janusz Kunior, ks. Marek Dzik, ks. Tadeusz Pindara, ks. Dariusz Drozd, ks. Witold Pazdan, ks. Lucjan Dyka, ks. Paweł Witkowski, ks. Jan Gajda,
ks. Sławomir Podraza. Obecnie nad całą gromadą czuwa ks. Krystian Winiarski. Wspólnota składa się z Oazy dzieci Bożych i Oazy Nowego Życia.
Obecnie liczy ok. 50 osób, w tym 3 animatorów i 11 kandydatów.
Pracę we wspólnocie planujemy i omawiamy na odprawach, które odbywają się co piątek, po spotkaniach z uczestnikami. Uczestniczy w niej ks. moderator i animatorzy.

Oaza Dzieci Bożych swoje spotkania formacyjne ma w piątki przed mszą św.
(o godz. 1600). Składa się na nie: modlitwa na rozpoczęcie, spotkania w grupach. ODB uczestniczy również w próbie śpiewu wraz z ONŻ oraz we mszy św. "oazowej" w piątek i niedzielę.

Oaza Nowego Życia spotyka się w piątki. Po modlitwie, rozpoczyna się próba śpiewu przygotowująca nas do Eucharystii. Po Mszy św. są godzinne spotkania w grupach. Na zakończenie gromadzimy się na wspólną modlitwę.

W ciągu roku Ruch "Światło-Życie" chętnie przedstawia programy artystyczne np. z okazji Dnia Matki, czy wieczornice np. 8 grudnia o Niepokalanym Poczęciu. Aktywnie uczestniczy w życiu parafii, wzbogacając liturgię podczas różnych uroczystości oraz porządkuje świątynię i Dom Parafialny.
Co roku urządzana jest zabawa andrzejkowa i sylwestrowa. Młodsi i starsi oazowicze chętnie biorą udział w wyprawach pieszych i autokarowych.
Każdego roku odbywa się Wieczór Kultury Oazowej. Składają się na niego piosenki poważne i wesołe, krótkie przedstawienia oraz tańce, przygotowane przez poszczególne grupy. W ostatnich latach, z dużym powodzeniem, występuje także zespół "Wik - bend", czyli wikarzy parafii św. Michała.

Wspólnymi siłami wydaliśmy śpiewnik oazowy "Wykrzykujcie na cześć Pana". Zawiera on blisko 500 utworów śpiewanych przy różnych okazjach w czasie całego roku formacyjnego. Są w nim: kolędy, pieśni medytacyjne, kanony, pieśni do Ducha Św., utwory maryjne, inne pieśni religijne, przerywniki, piosenki ogniskowe i patriotyczne. Korzystają z niego także inne wspólnoty w diecezji.

Uwieńczeniem rocznej pracy jest wyjazd na wakacyjne rekolekcje. W ostatnich roku uczestniczyło w nich około 50 osób.
Cała działalność i historia Oazy jest zapisana w kronice, którą od samego początku prowadzimy. Jednak dobro duchowe, jakiego doświadczamy w "Oazie" pozostaje w nas i ciągle rośnie na większą chwalę Bożą.


10 POWODÓW DLA, KTÓRYCH WARTO BYĆ WE WSPÓLNOCIE:

1. Jezus żył we wspólnocie
2. Duch św. Tworzy wspólnotę
3. Ojciec, Syn i Duch Święty to przedziwna wspólnota
4. Kościół-Mistyczne Ciało Chrystusa to Wspólnota
5. Wspólnota to przedsmak życia wiecznego
6. Wspólnota potęguje modlitwę
7. W każdym sercu jest pragnienie wspólnoty
8. Tworzymy wspólnotę, by się dzielić swoimi darami
9. Wspólnota jest miejscem przebaczenia i pojednania
10. Miłość wspólnotowa ewangelizuje innych.


Światło Chrystusa!
Niech pozostanie wśród nas i my bądźmy tym światłem.

Alleluja!

 

Ruch Światło - Życie powstał w latach 50- tych XX wieku z inicjatywy ks. Franciszka Blachnickiego. Działalność Ruchu zaczęła się od pracy z ministrantami, organizowania Oaz Dzieci Bożych, poprzez żywy różaniec z młodzieżą żeńską, godzinę religijną dla młodzieży i wczasy rodzinne. W 1957r. w ramach akcji przeciwalkoholowej powstała Krucjata Wstrzemięźliwości, która trzy lata później została zlikwidowana przez służbę bezpieczeństwa a ks. Blachnicki trafił do więzienia. Osoby zaangażowane w ruch oazowy i krucjatę znalazły schronienie w Krościenku n. Dunajcem. Po kilkuletniej przerwie (1963r.) wznowiono prowadzenie rekolekcji. Tym razem wśród młodzieży szkół średnich - najpierw dziewcząt (Oaza Niepokalanej), później chłopców (Oaza Nowego Życia). Stopniowo uczestnikami oaz stali się księża, siostry zakonne, alumni seminariów duchownych, młodzież pracująca, dorośli, rodziny. Pomiędzy oazami wakacyjnymi prowadzono całoroczny program formacyjny. Ruch ten został nazwany Ruchem Żywego Kościoła, a w roku 1973 Kard. Karol Wojtyła oddał oazy pod opiekę Niepokalanej Matce Kościoła. Z czasem zaczął kształtować się nowy program oaz I, II, III stopnia. W 1973r.na Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchów, postanowiono przyjąć nazwę Ruch Światło - Życie. Podstawowym założeniem stowarzyszenia stało się wychowywanie Nowego Człowieka, wolnego od zniewoleń, na co dzień realizującego wskazania Ewangelii. Powołanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (1978r.) stanowiło wyzwanie do pełniejszego podjęcia tych wskazań. W 1980r. uczestnicy VKKO wydali "Deklarację Jasnogórską" , w której opowiedzieli się po stronie prawdy i wolności, solidaryzując się z tymi, którzy walczą w obronie praw człowieka. Podczas stanu wojennego funkcje moderatora krajowego przejął ks. Wojciech Danielski i pełnił ją do roku 1985, do dnia swej śmierci. Podstawowa formacja w Ruchu Światło- Życie trwa 2-3 lata. Rozpoczyna się od świadomego, osobistego spotkania z Chrystusem. Prowadzi po przez trzystopniowe oazy całoroczną pracę w małych grupach, rekolekcje, kurs animatorów, aż po rozeznanie charyzmatu, wybór diakonii i powołania. Nad całością i jednością Ruchu Światło Życie, nad rozeznawaniem zdań zgodnych z charyzmatem i pogłębianiem jego świadomości, czuwa Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych, na czele z Moderatorem Krajowym, którym obecnie jest ks. Roman Litwińczuk. Centrum Ruch znajduje się w Krościenku nad Dunajcem.