Pielgrzymka DK 2018 do Kalisza

26 maja 2018

26 maja, w sobotę, w Dniu Matki, w wyjątkowym roku ogłoszonym przez papieża Franciszka „Nadzwyczajnym Rokiem Św. Józefa Kaliskiego” odbyła się XXI coroczna pielgrzymka Domowego Kościoła do Św. Józefa w Kaliszu. W roku tym obchodzimy również w Ojczyźnie 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz przeżywamy w naszej Wspólnocie 45-lecie pierwszych rekolekcji Domowego Kościoła. Dlatego też wydarzenia te stały się główną intencją naszego pielgrzymowania.

Wyjechaliśmy z Rzeszowa grupą 45 osób reprezentujących poszczególne rejony. Na czele wspólnoty stanął, jak już od wielu lat, niezłomny pielgrzym ks. Mieczysław Barć. Od samego startu rozpoczęły się rekolekcje „w drodze”. Zaczynając od modlitwy porannej, godzinek, Różańca, Słowa Bożego na dzień, poprzez konferencję i pieśni maryjne.

W Kaliszu, po zawiązaniu wspólnoty, konferencję „Jubileuszowy prezent Św. Józefa dla naszych rodzin” wygłosił ks. Maciej Krulak, po czym odbyło się czuwanie ze Św. Józefem, a następnie czas dla siostry i brata.

Eucharystii, szczytowemu punktowi spotkania, przewodniczył ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk (nowy delegat KEP ds. Ruchu Światło – Życie). W swoim kazaniu zawarł on szereg cennych myśli na temat wspólnoty i małżeństwa. Wzruszającym momentem na zakończenie Eucharystii był Akt Zawierzenia Św. Józefowi Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie.

Po zakończeniu uroczystości cała nasza wspólnota przemieściła się do urokliwej dzielnicy Kalisza Winiary, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg.

W  niedzielę rano pobudkę zrobiły nam ptaki, które gromkim śpiewem oznajmiły rozpoczęcie nowego dnia. Po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do Sanktuarium Urodzin i Chrztu Św. Siostry Faustyny w Świnicach Warckich. Tutaj, z otwartymi ramionami, przywitał nas kustosz sanktuarium ksiądz Janusz Kowalski, który wraz z księdzem Mieczysławem celebrował Mszę Św. i wygłosił Słowo Boże. Po Eucharystii s. Tymotea z wielką radością opowiadała nam o życiu s. Faustyny w taki sposób, że było to dla nas wielkim duchowym przeżyciem. Następnie udaliśmy się do miejsca urodzenia Św. s. Faustyny w Głogowcu. Na miejscu, a dokładnie w domu rodzinnym s. Faustyny, czekała już na nas siostra ze Zgromadzenia Sióstr M.B. Miłosierdzia wraz z panem Włodkiem. Wiedza i sposób w jaki pan Włodek przekazał nam historię życia s. Faustyny poruszyły wszystkich do głębi. Wypowiadane przez niego słowa wraz z pokazywanymi gestami przeniosły nas do czasów kiedy mała Helanka bawiła się wraz z rodzeństwem na tym samym podwórku, na którym staliśmy, do momentów, kiedy pomagała rodzicom w ciężkiej pracy. Wraz z nią stawialiśmy stopy w miejsca, w które ona stawiała, chodziliśmy po tej samej podłodze, po której ona chodziła (cały dom w oryginale). To miejsce jest natchnieniem do modlitwy i refleksji. Będąc tam rodzi się pytanie: co można usłyszeć w tym i przy tym domu? Czas spędzony w miejscu uświęconym przez s. Faustynę był niezwykłym przeżyciem, za które dziękujemy Św. Józefowi.

 

Diakonia Słowa

A.J. Ostrowcy