Sprowadzenie doczesnych szczątek Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego


RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE
DIECEZJI RZESZOWSKIEJ
::  
archiwum 98/99 | 99/00 | 00/01 | 01/02 | 02/03 | 03/04 | 04/05 | informacje | kalendarz | co nowego | ^

W dniach 27 marca - 1 kwietnia odbyły się uroczystości związane z przeniesieniem ciała Sługi Bożego - Ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło - Życie, z Calsbergu w Niemczech, do Krościenka nad Dunajcem. Wymogi procesu beatyfikacyjnego sprawiły, że w trzynaście lat po swojej śmierci zostało wydobyte ciało. Po rozpoznaniu ciała przez specjalną komisję, powołaną przez arcybiskupa katowickiego, w Calsbergu odprawiono dziękczynną Eucharystię pod przewodnictwem ks. abp Szczepana Wesołego - duszpasterza emigracji. Trumnę przewieziono następnie do Katowic, gdzie złożono ją w krypcie biskupów śląskich. Zakończenie tej wędrówki doczesnych szczątków, tego wielkiego kapłana, miało miejsce w Krościenku, gdzie zgromadziło się ponad pięć tysięcy Oazowiczów z całej Polski. Wśród nich była 150 osobowa delegacja z naszej diecezji.

Uroczystości przypominały pogrzeb - ale prawdziwie chrześcijański, z powagą wobec śmierci i radości wynikającej z wiary w zmartwychwstanie i życie wieczne. Przed trumną koło figury Niepokalanej, patronki Ruchu, odczytano testament Ojca - jak nazywali Ks.F.Blachnickiego, Oazowicze. Następnie biskup Wiktor Skworc, ordynariusz miejsca sprawdził pieczęcie. Kondukt udał się do kościoła parafialnego, przy śpiewie: "Matko, która nas znasz". W drzwiach świątyni śpiewem witała kapela góralska.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył kardynał Franciszek Macharski, kolega z Seminarium, Słowo Boże zaś wygłosił ks. bp Janusz Ziemniak z diecezji Bielsko- Żywieckiej. W homilii mówił o odkryci daru żywego Kościoła przez Ks. Franciszka i jego życiowej służbie. Podczas procesji z darami, delegacje z poszczególnych diecezji składały swój dar. Diecezja rzeszowska złożyła naczynie do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie przeniesiono trumnę do dolnego kościoła i złożono w sarkofagu. Jego wystrój posiada znaczenie symboliczne. Z trumny wyrasta drzewo, którego liście stanowią ludzie, trzymający się za ręce. Wśród konarów jest widoczna "foska" - znak Ruchu. Drzewo oznacza wielka wspólnotę ludzi - Kościoła, któremu służy Ruch. Na grobowcu umieszczono napis: "Jeżeli ziarno pszenicy wpatrzy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo" (J 12, 24). Udział w uroczystościach był wielkim darem. Uczył wszystkich uczestników jedności i zachęcał do służby w Kościele.

[^]


©DKS Rzeszów, OLP 1.0