Pielgrzymka KWC do Niechobrza


RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE
DIECEZJI RZESZOWSKIEJ
::  
archiwum 98/99 | 99/00 | 00/01 | 01/02 | 02/03 | 03/04 | 04/05 | informacje | kalendarz | co nowego | ^

Serce wielkie nam daj!

Pod tym hasłem, corocznie w dzień pierwszego maja, wyruszyły do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu piesze pielgrzymki członków abstynenckiego ruchu, zwanego Krucjatą Wyzwolenia Człowieka. W tym roku była to już kolejna; XII Pielgrzymka w której udział wzięły m.in. grupy z parafii: św. Judy Tadeusza, św. Rodziny, M.B.Saletyńskiej z Rzeszowa, św. bp. Stanisława z Boguchwały, św. Trójcy z Czudca , z Nockowej oraz grupa z parafii w Dobrzechowie i Trzebosi. Bóg sprawił, że w majowej słonecznej pogodzie pielgrzymkowe trasy zmierzające do niechobrzanskiego Sanktuarium wypełniły się młodzieżą i dorosłymi, wśród których pielgrzymowały całe rodziny, nawet z małymi dziećmi na ręku, w łącznej liczbie ok. 1 500 osób. W obecnej sytuacji - gdy zwiększa się zniewolenie naszego narodu i rośnie plaga alkoholizmu, narkomanii, rozluźnienia moralnego i fałszywie pojętej wolności, znajdują się ludzie, którym sprawy wolności moralnej i duchowej są bliskie i którzy pragną prosić o tę wolność dla siebie, dla swoich bliskich i przyjaciół.

W tym roku minie 20 lat, od chwili gdy Ojciec Św. Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski w pamiętnym dniu 8.06.1979 roku proklamował na lotnisku w Nowym Targu Krucjatę Wyzwolenia Człowieka /KWC/. Krucjata ta była i jest nadal odpowiedzią na apel Papieża skierowany do Polaków : "Proszę Was, aby abyście przeciwstawili się wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, a czasem może zagrażać jego egzystencji ..."

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Eucharystia, koncelebrowana przez 10 kapłanów pod przewodnictwem ks. Dziekana Stanisława Tomkowicza. W homilii ks. Marek Marchut nawiązując do symbolu KWC powiedział, że "Krucjata to stanie pod krzyżem Chrystusa u boku Niepokalanej Matki Kościoła. Choć jest to trudne i wymagające wielu wyrzeczeń i samozaparcia w podjęciu decyzji, jest możliwe dzięki mocy Bożej. Ciężar dźwigania krzyża z Jezusem i Maryją staje się lekki, bo wypełnia go, miłość względem bliskich, którzy są w potrzebie".

Widzialnym znakiem Krucjaty były dary ofiarne złożone na Ołtarzu przez pielgrzymów w postaci deklaracji - dobrowolnej abstynencji w ilości 90 sztuk. Procesji towarzyszył śpiew hymnu Krucjaty: "Serce wielkie nam daj", prowadzony wraz całą oprawą liturgii przez Diakonię Muzyczną Ruchu Światło - Życie.

W diecezjalnej Księdze Czynów Wyzwolenia Człowieka wpisane są nazwiska tych osób, które podjęły dobrowolną ofiarę całkowitej abstynencji od wszystkich napojów alkoholowych i tym samym chcą ratować nasz naród z plagi pijaństwa i alkoholizmu, czy innych zniewoleń. Członkowie Krucjaty mają do dyspozycji prawdę i miłość. Tylko tyle i aż tyle. Słowa Chrystusa : "Nie lękajcie się" /J 6,20/ oraz "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" l J 8,32/ - są zawołaniem Krucjaty, a jednocześnie wyznaniem wiary w wyzwalającą moc Zwycięzcy śmierci i szatana. Formą działań członków Krucjaty, jest tworzenie Nowej Kultury czyli nowego stylu życia odznaczającego się wewnętrzną wolnością i trwaniem w nauce Chrystusa, przeciwstawianie się terrorowi alkoholowemu, pomoc w porzucaniu nałogu, głoszenie prawd Ewangelii i nauki Kościoła, podtrzymywanie na duchu wątpiących i lękających się.

Zakończeniem pielgrzymki była modlitwa różańcowa wraz ze świadectwami członków KWC wokół Sanktuarium jako wyraz uwielbienia Boga i Maryji za "wielkie rzeczy " jakich dokonał. Bóg nas posyła, na prace trudną, ofiarną, bez nagrody. Nie lękajmy się głosić słowem i życiem zwycięstwa Chrystusa nad mocami ciemności. "Nie otrzymaliśmy przecież ducha niewoli, by się pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliśmy ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać Abba Ojcze!" /Rz 8,15/. Będąc wierni zobowiązaniom abstynenckim, pamiętajmy, że z regularnych ofiar uzyskanych dzięki wyrzeczeniu się spożywania napojów alkoholowych /czyli za pieniądze nie wydane na ich zakup/ możemy złożyć swoją " cegiełkę" na budowę Świątyni Wotum ku czci Niepokalanej, Matki Kościoła w Katowicach. Kościół ten będzie widzialnym znakiem, symbolem zwycięstwa nad zniewoleniem naszego narodu. Możemy również złożyć ofiarę na Centrum Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które znajduje się w Krościenku, gdzie zostanie przeniesiony grób Założyciela Ruchu KWC Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego z Calsbergu w Niemczech.

Magdalena Mielecka

[^]


©DKS Rzeszów, OLP 1.0