PIELGRZYMKA KWC


RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE
DIECEZJI RZESZOWSKIEJ
::  
archiwum 98/99 | 99/00 | 00/01 | 01/02 | 02/03 | 03/04 | 04/05 | informacje | kalendarz | co nowego | ^

Już od wielu lat, corocznie w dniu 1 maja do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu, kierują swoje kroki grupy pielgrzymów z rzeszowskich parafii: MB. Saletyńskiej, św. Rodziny, Judy Tadeusza oraz z parafii w Boguchwale, aby prosić Maryję o wolność i trzeźwość dla siebie, dla swoich bliskich i przyjaciół, a także dla Ojczyzny.W tegorocznej XIV pielgrzymce ruchu abstynenckiego - Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, wzięły także udział wieloosobowe grupy pątników z parafii: Czudec, Zgłobień, Dobrzechów, Markuszowa, Trzeboś, Nockowa i wielu innych. Szczególną radością napawał fakt licznego uczestnictwa ludzi młodych, harcerzy, a także wielu kapłanów.

O godz. 11.30 pielgrzymi uczestniczyli w modlitwie różańcowej na Dróżkach przy Sanktuarium, której przewodniczył wraz z grupą oazy rodzin z Boguchwały ks. Adam Kaczor. Rozważania różańcowe połączone były z świadectwami ludzi – abstynentów Krucjaty, którzy dzielili się swoim trwaniem w trzeźwości.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Eucharystia celebrowana przez ks. Stanisława Ruszla – Diecezjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie wraz z 11 kapłanami. Oprawę Liturgii przygotowała Diecezjalna Diakonia Liturgiczna i Muzyczna.

Podczas homilii ks. Mariusz Cymbała nawiązując do herbu Krucjaty – symbolu wolności, ukazał jedyną drogę wyzwolenia człowieka, która może się dokonać tylko w tajemnicy krzyża – w Jezusie Chrystusie. Maryja stojąca pod krzyżem uczy nas całkowitego zawierzenia Bogu swojego życia, problemów, a także odrzucenia „...wszystkiego co uwłacza ludzkiej godności...”.

Podczas Mszy św. w procesji darów ofiarnych 81 osób złożyło na Ołtarzu dobrowolny dar przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a 28 dzieci ofiarowało swoją abstynencję w intencji ludzi uzależnionych przystępując do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Członkowie Krucjaty wpisywani są do Diecezjalnej Księgi Czynów Wyzwolenia.

W ten sposób armia ludzi wolnych i wyzwalających powiększa się. A ich narzędziem jest miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego oraz do ludzi uzależnionych, którzy o własnych siłach nigdy się nie podniosą. W swoich środowiskach poprzez modlitwę są świadkami sprzeciwu wobec rozpowszechnionych form zniewolenia, czy to przez alkohol, papierosy, narkotyki, agresywne masmedia, pornografię czy złe obyczaje.

Wzbudzona przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Krucjata Trzeźwości, która w 1957 r przekształcona w Krucjatę Wstrzemięźliwości, a wreszcie wraz z pontyfikatem Papieża – Polaka Jana Pawła II 8 czerwca 1979 r zaistniała Krucjata Wyzwolenia Człowieka ciągle się rozwija i owocuje. Świadczą o tym wprowadzane trzeźwe obyczaje w życiu społecznym, organizowane uroczystości czy wesela bez alkoholu, prace profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży, pomoc osobom uzależnionym i współuzależnionym, obrona życia, wychowanie do czystości czy rekolekcje Krucjaty.

I to wszystkich umacnia i nadaje sens trwania w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Bo jak mówił ks. F. Blachnicki: „Nie naszą rzeczą jest sądzić. Naszą rzeczą jest świadczyć. Świadczyć, tak jak słońce, o miłości i dobroci Boga, świadczyć przez prostą i pokorną służbę, z wykluczeniem własnych interesów, własnego egoizmu.Tą bronią jedynie możemy zwyciężyć zło”.

Magdalena Mielecka

[^]


©DKS Rzeszów, OLP 1.0